Sűrű búza

Norman Borlaug (1914-2009)

Tudomány

95 éves korában távozott az agronómus-kutató és élelmezési szakember, aki alighanem döntően változtatta meg a XX. század történetét.

A szeptember 12-én elhunyt Norman Borlaug több mint hat évtizeden át elkötelezetten szolgálta a világélelmezés ügyét - a sajtószerte használt, kissé sztereotipnak tűnő epitheton ornans ("a zöld forradalom atyja") az esetében valóban találó. Annyi bizonyos, hogy őt emlegették a jelentős társadalmi következményekkel járó, s nem pusztán (bio)technológiai jellegű agrárforradalom minden eredménye kapcsán. De állítólagos árnyoldalaiért is őt vették elő.

Mexikó partjait

Norman Borlaug 1914. március 25-én született az iowai Crescóban, norvég bevándorlók leszármazottjaként. A Minnesotai Egyetemen végezte tanulmányait - eközben, hogy eltartsa magát, többek között amerikai szövetségi programokban vállalt munkát. Saját bevallása szerint először éppen a Nagy Depresszió áldozatai körében találkozott éhezéssel, s azzal, hogy mennyire megváltoztatja az embert, ha hosszú nélkülözés után végre jóllakhat. Az egyetemen növénybetegségekkel és a haszonnövények genetikájával foglalkozott - ebből is doktorált 1942-ben, bár a szépreményű kutató akkor már olyan fontos kérdések megoldására koncentrált, mint például hogyan lehet sós víznek ellenálló ragasztót előállítani. 1942 és 1944 között a DuPont cég alkalmazásában szolgálta a hadigazdaságot, 1944-ben azután ráunt minderre, s Mexikóvárosba utazott, ahol hivatalosan 1979-ig dolgozott a mexikói kormány és a Rockefeller Alapítvány által koordinált, illetve finanszírozott agrárprogramon. Az itt folytatott interdiszciplináris (többek között a genetika, a talajtudomány, a mikrobiológia, az entomológia, a növénypatológia stb. eredményeit felhasználó) kutatások célja az volt, hogy Mexikó legalább a gabonafélékből önellátóvá váljon. Borlaug szívós kitartással, sűrű keresztezéssel állított elő olyan búzafajtákat, melyek ellenállóak voltak a legtöbb gabonabetegséggel szemben, sőt bőséges termést hoztak. Ráadásul képes volt kihasználni az ország természeti adottságait: ezeknek köszönhetően Mexikóban évente kétszer is lehetett aratni - egyszer a fennsíkokon, egyszer a völgyekben és az alacsonyabban fekvő területeken. Ezek után már csak azon kellett dolgoznia, hogy minden mexikói farmer és földműves számára ideális vetőmagot kínálhasson - s ebben is szerencséje volt. Kiderült, hogy elég egyetlen kísérleti programot folytatnia: az északon száraz körülmények között, alacsonyabb magasságon megtermelt és learatott magokat rögvest el is vethették délebbre, a csapadékosabb fennsíkokon. Kutatásai ráadásul nem ragadtak le a legnépszerűbb kenyérnövénynél, a búzánál: a kukorica, a köles, a tritikálé, az árpa vagy a rizs terméshozamát és ellenálló képességét is igyekezett növelni. Az újonnan fellépő problémákra újszerű válaszokat tudott adni: amikor kiderült, hogy a gyakori nitrogén-műtrágyázás hatására meghízó kalászok súlyát már nem képesek megtartani az addig dominánsan sudár, vékony szárú búzafélék, új, szilárdabb szerkezetű gabonaféléket fejlesztett ki. Ezeknek a "törpe" fajtáknak a szokásosnál rövidebb, de tömzsibb a száruk, így azután a legkövérebb kalászok alatt sem omlottak össze.

Éhe kenyérnek

Szorgalmas munkássága nyomán a várt agrárcsoda be is következett: 1963 után Mexikó nettó gabonaexportőrré vált. Ezek után már magától értetődő volt, hogy eredményeit és szaktudását máshol is hasznosítsák: a Borlaug által kifejlesztett törpe, hibrid gabonaféléket kipróbálták az indiai szubkontinens két, egymással is állandó konfliktusban álló országában. Pontosan ott, ahol az idő tájt a legtöbb - egyformán malthusiánus logikájú - elemzés tömeges éhhalált, százmilliók pusztulását jósolta a fenyegető élelmiszerkrízis miatt.

A Borlaug-féle nemesített gabonák elképesztő termésátlagokat produkáltak - India és Pakisztán óriási mennyiséget importált e vetőmagokból, s az utóbbi már 1968-ra, az előbbi pedig 1974-re teljesen önellátó lett gabonafélékből. Az utólag is döbbenetesnek tűnő sikerek számos személyes elismerést hoztak Borlaug számára: 1970-ben például Nobel-békedíjat kapott azzal az egyébként jogos indokkal, hogy az élelmiszerkínálat bővülése növeli a világban a biztonságot. (Ennek csak részben mond ellent, hogy éppen a sikeres agrárforradalom kellős közepén tört ki a szubkontinensen a véres bangladesi konfliktus.)

A világ mind több részén sikerrel alkalmazott agrártechnológiai innovációk, az ún. "zöld forradalom" eredményei kétségbevonhatatlanok. Negyven éve még egymilliárdan éheztek - manapság a becslések szerint "csupán" 800 millióan. Ez imponáló eredmény ahhoz képest, milyen mértékben nőtt azóta a Föld lakossága, mégis lehangolóan magas szám. Sokak szerint a hagyományos zöld forradalom elérte korlátait. Egyesek a minőségileg új technológiáktól (igen, többek között a GMO-növényektől) várják a megoldást, mások már az eddigi eredményeket is kétélűnek tartják, s éppen a zöld forradalmat kárhoztatják a műtrágya- és növényvédőszer-túlhasználat, valamint a pazarló vízgazdálkodás miatti környezeti hatásokért meg a nemesítés miatti genetikai "elszegényedésért". Mindazonáltal Borlaug is tisztában volt eme vadhajtások jelentőségével, és mindent megtett azért, hogy javítson az alkalmazott technológiákon. Hitt abban, hogy a nagyobb termésátlagú növények elterjedése többek között az erdőirtás ütemét is lassíthatja - s bár elismerte a környezetvédelmi aktivisták elhivatottságát és munkájuk hasznát, gyakorta vádolta őket elitizmussal. Leginkább azzal, hogy sohasem tapasztalták meg a maguk szemével az éhséget, s nem is képesek felmérni rettenetes erejét.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.