Sűrű búza

Norman Borlaug (1914-2009)

Tudomány

95 éves korában távozott az agronómus-kutató és élelmezési szakember, aki alighanem döntően változtatta meg a XX. század történetét.

A szeptember 12-én elhunyt Norman Borlaug több mint hat évtizeden át elkötelezetten szolgálta a világélelmezés ügyét - a sajtószerte használt, kissé sztereotipnak tűnő epitheton ornans ("a zöld forradalom atyja") az esetében valóban találó. Annyi bizonyos, hogy őt emlegették a jelentős társadalmi következményekkel járó, s nem pusztán (bio)technológiai jellegű agrárforradalom minden eredménye kapcsán. De állítólagos árnyoldalaiért is őt vették elő.

Mexikó partjait

Norman Borlaug 1914. március 25-én született az iowai Crescóban, norvég bevándorlók leszármazottjaként. A Minnesotai Egyetemen végezte tanulmányait - eközben, hogy eltartsa magát, többek között amerikai szövetségi programokban vállalt munkát. Saját bevallása szerint először éppen a Nagy Depresszió áldozatai körében találkozott éhezéssel, s azzal, hogy mennyire megváltoztatja az embert, ha hosszú nélkülözés után végre jóllakhat. Az egyetemen növénybetegségekkel és a haszonnövények genetikájával foglalkozott - ebből is doktorált 1942-ben, bár a szépreményű kutató akkor már olyan fontos kérdések megoldására koncentrált, mint például hogyan lehet sós víznek ellenálló ragasztót előállítani. 1942 és 1944 között a DuPont cég alkalmazásában szolgálta a hadigazdaságot, 1944-ben azután ráunt minderre, s Mexikóvárosba utazott, ahol hivatalosan 1979-ig dolgozott a mexikói kormány és a Rockefeller Alapítvány által koordinált, illetve finanszírozott agrárprogramon. Az itt folytatott interdiszciplináris (többek között a genetika, a talajtudomány, a mikrobiológia, az entomológia, a növénypatológia stb. eredményeit felhasználó) kutatások célja az volt, hogy Mexikó legalább a gabonafélékből önellátóvá váljon. Borlaug szívós kitartással, sűrű keresztezéssel állított elő olyan búzafajtákat, melyek ellenállóak voltak a legtöbb gabonabetegséggel szemben, sőt bőséges termést hoztak. Ráadásul képes volt kihasználni az ország természeti adottságait: ezeknek köszönhetően Mexikóban évente kétszer is lehetett aratni - egyszer a fennsíkokon, egyszer a völgyekben és az alacsonyabban fekvő területeken. Ezek után már csak azon kellett dolgoznia, hogy minden mexikói farmer és földműves számára ideális vetőmagot kínálhasson - s ebben is szerencséje volt. Kiderült, hogy elég egyetlen kísérleti programot folytatnia: az északon száraz körülmények között, alacsonyabb magasságon megtermelt és learatott magokat rögvest el is vethették délebbre, a csapadékosabb fennsíkokon. Kutatásai ráadásul nem ragadtak le a legnépszerűbb kenyérnövénynél, a búzánál: a kukorica, a köles, a tritikálé, az árpa vagy a rizs terméshozamát és ellenálló képességét is igyekezett növelni. Az újonnan fellépő problémákra újszerű válaszokat tudott adni: amikor kiderült, hogy a gyakori nitrogén-műtrágyázás hatására meghízó kalászok súlyát már nem képesek megtartani az addig dominánsan sudár, vékony szárú búzafélék, új, szilárdabb szerkezetű gabonaféléket fejlesztett ki. Ezeknek a "törpe" fajtáknak a szokásosnál rövidebb, de tömzsibb a száruk, így azután a legkövérebb kalászok alatt sem omlottak össze.

Éhe kenyérnek

Szorgalmas munkássága nyomán a várt agrárcsoda be is következett: 1963 után Mexikó nettó gabonaexportőrré vált. Ezek után már magától értetődő volt, hogy eredményeit és szaktudását máshol is hasznosítsák: a Borlaug által kifejlesztett törpe, hibrid gabonaféléket kipróbálták az indiai szubkontinens két, egymással is állandó konfliktusban álló országában. Pontosan ott, ahol az idő tájt a legtöbb - egyformán malthusiánus logikájú - elemzés tömeges éhhalált, százmilliók pusztulását jósolta a fenyegető élelmiszerkrízis miatt.

A Borlaug-féle nemesített gabonák elképesztő termésátlagokat produkáltak - India és Pakisztán óriási mennyiséget importált e vetőmagokból, s az utóbbi már 1968-ra, az előbbi pedig 1974-re teljesen önellátó lett gabonafélékből. Az utólag is döbbenetesnek tűnő sikerek számos személyes elismerést hoztak Borlaug számára: 1970-ben például Nobel-békedíjat kapott azzal az egyébként jogos indokkal, hogy az élelmiszerkínálat bővülése növeli a világban a biztonságot. (Ennek csak részben mond ellent, hogy éppen a sikeres agrárforradalom kellős közepén tört ki a szubkontinensen a véres bangladesi konfliktus.)

A világ mind több részén sikerrel alkalmazott agrártechnológiai innovációk, az ún. "zöld forradalom" eredményei kétségbevonhatatlanok. Negyven éve még egymilliárdan éheztek - manapság a becslések szerint "csupán" 800 millióan. Ez imponáló eredmény ahhoz képest, milyen mértékben nőtt azóta a Föld lakossága, mégis lehangolóan magas szám. Sokak szerint a hagyományos zöld forradalom elérte korlátait. Egyesek a minőségileg új technológiáktól (igen, többek között a GMO-növényektől) várják a megoldást, mások már az eddigi eredményeket is kétélűnek tartják, s éppen a zöld forradalmat kárhoztatják a műtrágya- és növényvédőszer-túlhasználat, valamint a pazarló vízgazdálkodás miatti környezeti hatásokért meg a nemesítés miatti genetikai "elszegényedésért". Mindazonáltal Borlaug is tisztában volt eme vadhajtások jelentőségével, és mindent megtett azért, hogy javítson az alkalmazott technológiákon. Hitt abban, hogy a nagyobb termésátlagú növények elterjedése többek között az erdőirtás ütemét is lassíthatja - s bár elismerte a környezetvédelmi aktivisták elhivatottságát és munkájuk hasznát, gyakorta vádolta őket elitizmussal. Leginkább azzal, hogy sohasem tapasztalták meg a maguk szemével az éhséget, s nem is képesek felmérni rettenetes erejét.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül.