Egy ennyire homogén szoftverkörnyezetben egyetlen biztonsági rés hatalmas kockázatot jelent, hiszen az ezt kihasználó vírusok és férgek pillanatok alatt hatalmas pusztítást végeznek, az "ellenszer", a védelmi hibát befoltozó frissítés elkészítése és kiadása, a vírusirtó programok frissítése pedig időt vesz igénybe. A monokultúrává vált internetes szoftvervilágban elképesztő pusztítást tud okozni egy-egy vírus, hasonlóan a monokultúrás növények gombás fertőzéseihez vagy a szarvasmarhákat pusztító száj- és körömfájás- járványhoz.
Biodiverzitás
A monokultúrás mezőgazdaság hátrányai régóta ismertek, a nagyüzemi keretek közt zajló termelés előnyei - alacsony költségek, magas hozam, gépesíthetőség stb. - azonban a legutóbbi időkig ellensúlyozták a növényállomány sebezhetőségének kockázatát. Pedig a talajba, a vízbe és nem utolsósorban a növényekbe épülő műtrágyák és vegyszerek nemcsak a környezetet, de a fogyasztók egészségét is károsítják. A problémának két megoldása is kínálkozik: az egyik a visszatérés az emberléptékű, családi gazdaságokhoz, ahol a terület adottságait legjobban kihasználó növényeket termesztenek, és nem csak egyetlen fajtát. A másik út a géntechnológia alkalmazását jelenti, melyről azonban a biológusokegy része úgy véli, hogy erősen veszélyezteti a biodiverzitás fennmaradását.
"Meglehet, egy sikeres génmanipulált faj vagy fajta akár a népélelmezésben is komoly szerephez juthat, és az éhínség elleni harc segítőjévé válhat, de ez kizárólag az adott genetikai monokultúra elterjesztésével és intenzív rendszerének fenntartásával biztosítható" - írja dr. Pethő Ágnes biológus és humánökológus Biotechnológia és/vagy biodiverzitás? című cikkében (Cédrus, 1998/6-8. szám). Hasonló a helyzet a Microsoft által dominált monokultúrás szoftverkörnyezetben: a cégeknek egyre gyakoribb programfrissítésekre, egyre fejlettebb vírusvédelemre van szükségük az eredményes védekezéshez. De lehet, hogy létezik egy másik út is?
Szoftverdiverzitás
A vetésforgók és családi gazdaságok szoftveres alternatíváiként kínálkozó megoldás a szoftverek diverzitásának növelése, mégpedig szabad vagy ingyenes szoftverek használatával. Ha nem csupán Microsoft operációs rendszereket, böngésző- és levelezőszoftvereket használnánk, hanem Linuxot, Eudorát, minél többféle programot, akkor a vírusok sokkal lassabban terjednének és sokkal kevesebb gépet tudnának megtámadni.
Ez a megoldás persze óhatatlanul felvet kompatibilitási problémákat, elképzelhető például, hogy .doc helyett .rtf formátumban kell küldeni a dokumentumokat, esetleg eltekinteni az ékezetek használatától a levelezésben vagy más kompromisszumokat kötni. Ez azonban nem jelent újdonságot: az internet, éppen méreteinél és felhasználói diverzitásánál fogva mindig is kompromisszumokra épült, a megoldások a közös nevezőket keresik. A vállalati és magánfelhasználók választhatnak: hajlandók-e a kockázatok csökkentése érdekében némi kényelmetlenséget vállalni szoftverparkjuk diverzifikálásával, vagy csatlakoznak a "géntechnológia-párthoz", és mindig a legújabb technológia alkalmazásával védik homogén szoftverállományukat.
Kiss Bori