Szoftverjárványok: Vírusdömping és monokultúra

  • Kiss Bori
  • 2001. október 25.

Tudomány

Alegutóbbi felmérések szerint az internetezők több mint 80 százaléka Microsoft böngészőt használ, bár a webszerverek terén továbbra is az Apache vezet 60 százalék körüli részesedésével. A Netcraft nyolcmillió szerver adataiból összeállított statisztikája szerint a biztonsági rései miatt sokat kritizált Microsoft Internet Information Server részesedése 30 százalék körüli. A Code Red féreg júliusi támadása után több mint 80 ezer IIS-szervert kapcsoltak le a hálóról üzemeltetőik, ám a Netcraft adatai szerint csak néhány ezer esetben installáltak konkurens webszervert az érintett gépekre - többségüket a biztonsági rendszer frissítése után várhatóan tovább üzemeltetik.
Alegutóbbi felmérések szerint az internetezők több mint 80 százaléka Microsoft böngészőt használ, bár a webszerverek terén továbbra is az Apache vezet 60 százalék körüli részesedésével. A Netcraft nyolcmillió szerver adataiból összeállított statisztikája szerint a biztonsági rései miatt sokat kritizált Microsoft Internet Information Server részesedése 30 százalék körüli. A Code Red féreg júliusi támadása után több mint 80 ezer IIS-szervert kapcsoltak le a hálóról üzemeltetőik, ám a Netcraft adatai szerint csak néhány ezer esetben installáltak konkurens webszervert az érintett gépekre - többségüket a biztonsági rendszer frissítése után várhatóan tovább üzemeltetik.

Egy ennyire homogén szoftverkörnyezetben egyetlen biztonsági rés hatalmas kockázatot jelent, hiszen az ezt kihasználó vírusok és férgek pillanatok alatt hatalmas pusztítást végeznek, az "ellenszer", a védelmi hibát befoltozó frissítés elkészítése és kiadása, a vírusirtó programok frissítése pedig időt vesz igénybe. A monokultúrává vált internetes szoftvervilágban elképesztő pusztítást tud okozni egy-egy vírus, hasonlóan a monokultúrás növények gombás fertőzéseihez vagy a szarvasmarhákat pusztító száj- és körömfájás- járványhoz.

Biodiverzitás

A monokultúrás mezőgazdaság hátrányai régóta ismertek, a nagyüzemi keretek közt zajló termelés előnyei - alacsony költségek, magas hozam, gépesíthetőség stb. - azonban a legutóbbi időkig ellensúlyozták a növényállomány sebezhetőségének kockázatát. Pedig a talajba, a vízbe és nem utolsósorban a növényekbe épülő műtrágyák és vegyszerek nemcsak a környezetet, de a fogyasztók egészségét is károsítják. A problémának két megoldása is kínálkozik: az egyik a visszatérés az emberléptékű, családi gazdaságokhoz, ahol a terület adottságait legjobban kihasználó növényeket termesztenek, és nem csak egyetlen fajtát. A másik út a géntechnológia alkalmazását jelenti, melyről azonban a biológusokegy része úgy véli, hogy erősen veszélyezteti a biodiverzitás fennmaradását.

"Meglehet, egy sikeres génmanipulált faj vagy fajta akár a népélelmezésben is komoly szerephez juthat, és az éhínség elleni harc segítőjévé válhat, de ez kizárólag az adott genetikai monokultúra elterjesztésével és intenzív rendszerének fenntartásával biztosítható" - írja dr. Pethő Ágnes biológus és humánökológus Biotechnológia és/vagy biodiverzitás? című cikkében (Cédrus, 1998/6-8. szám). Hasonló a helyzet a Microsoft által dominált monokultúrás szoftverkörnyezetben: a cégeknek egyre gyakoribb programfrissítésekre, egyre fejlettebb vírusvédelemre van szükségük az eredményes védekezéshez. De lehet, hogy létezik egy másik út is?

Szoftverdiverzitás

A vetésforgók és családi gazdaságok szoftveres alternatíváiként kínálkozó megoldás a szoftverek diverzitásának növelése, mégpedig szabad vagy ingyenes szoftverek használatával. Ha nem csupán Microsoft operációs rendszereket, böngésző- és levelezőszoftvereket használnánk, hanem Linuxot, Eudorát, minél többféle programot, akkor a vírusok sokkal lassabban terjednének és sokkal kevesebb gépet tudnának megtámadni.

Ez a megoldás persze óhatatlanul felvet kompatibilitási problémákat, elképzelhető például, hogy .doc helyett .rtf formátumban kell küldeni a dokumentumokat, esetleg eltekinteni az ékezetek használatától a levelezésben vagy más kompromisszumokat kötni. Ez azonban nem jelent újdonságot: az internet, éppen méreteinél és felhasználói diverzitásánál fogva mindig is kompromisszumokra épült, a megoldások a közös nevezőket keresik. A vállalati és magánfelhasználók választhatnak: hajlandók-e a kockázatok csökkentése érdekében némi kényelmetlenséget vállalni szoftverparkjuk diverzifikálásával, vagy csatlakoznak a "géntechnológia-párthoz", és mindig a legújabb technológia alkalmazásával védik homogén szoftverállományukat.

Kiss Bori

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.