46 éves korában, tragikus hirtelenséggel elhunyt Jakab Ferenc virológus, egyetemi tanár, a Pécsi Tudományegyetem innovációs rektorhelyettese, a Nemzeti Virológiai Laboratórium vezetője – közölte pénteken a Virológia Pécs nevű Facebook-oldal. Mint írták,
Jakab Ferenc professzort a Pécsi Tudományegyetem saját halottjának tekinti.
A Szabad Pécs arról ír, nem hivatalos információk szerint Jakab Ferenc önkezével vetett véget az életének, döntésének hátterében pedig magánéleti okok állhattak.
Jakab Ferenc Marcaliban született és Kaposváron érettségizett a Munkácsy Mihály Gimnáziumban. Édesanyja tanítónő, édesapja sebész, akitől nemcsak a biológia iránti szenvedélyét kapta, hanem ahhoz is volt köze, hogy az ő alma materébe, a Pécsi Tudományegyetem (PTE) orvosi karára jelentkezett elsőként. Végül nem az orvosira, hanem biológia–kémia szakra vettek fel, ám hamar beleszerettem a kutatásba. 2002-ben diplomázott, doktori fokozatát három év múlva, elméleti orvostudományokból szerezte, 2012-ben habilitált biológiai tudományokból.
A PTE-n hamar végigjárta a tudományos ranglétrát, majd a Természettudományi Kar tudományos dékánhelyettese, a Szentágothai János Kutatóközpont tudományos igazgatója lett. A 12 főt foglalkoztató, általa vezetett virológiai laboratóriumot ő hozta létre 2012-ben. Számos külföldi egyetemen, kutatóközpontban dolgozott, hosszú időt töltött Hollandiában és az Egyesült Államokban. 171 tudományos cikke van, amiket 1600 alkalommal idéztek. Szakterülete az állatokról emberre terjedő vírusok kutatása volt.
A hvg.hu emlékeztetett, Jakab Ferenc 2020-tól a Koronavírus-kutatási Akciócsoport vezetőjeként tevékenykedett. A koronavírus-járvány kirobbanása óta a széles nyilvánosságban is közérthető módon, folyamatosan tájékoztatott a pandémiáról és annak természetéről, nagyban hozzájárult, hogy segítsen megértetni a laikusokkal is a járvány természetét és az oltások szükségességét. A virulógusprofesszor 2020 szeptembere óta az MTA doktora volt.
A hvg360-nak 2020 tavaszán adott interjújában munkája iránti szenvedélyéről így nyilatkozott:
„Felvenni a szkafandert, bemenni a zsilipen, néma csendben dolgozni – ez megszokhatatlan érzés, vagy menekül előle az ember, vagy beleszeret.”
(Ha önnek vagy ismerősének öngyilkossági gondolatai vannak, vagy azt észleli, hogy barátja, rokona segítségre szorul, akkor hívja a 116-123-as lelki elsősegély-telefonszámot. Ha öngyilkossági szándéka van, hívja a 112-t! Az Alapítvány az Öngyilkosság Ellen civil szervezet nyitóoldalán megtalálható a pszichiátriai gondozók országos listája és térképe.)