Központosított vezetés alatt sorvadnak a kutatóintézetek

Mit ér a rang

Belpol

Nehéz anyagi helyzetben vannak a hazai kutatók, munkájukat napi bosszúságok és rendszerszintű hiányosságok keserítik. A minisztérium új horizontot kémlel, pedig könnyen lehet, hogy csak délibábot lát.

 

„Mi kell a háborúhoz? Pénz, pénz, pénz. Sokan azt mondják, ez érvényes a tudományra is. Én ezt megkérdőjelezem. Amit én érzek, tapasztalok és láttam negyvenegy éves kutatói tevékenységem alatt szerte a világban, az az, hogy elsősorban a nagy személyiségek mozdítják előre a kutatásokat és teremtenek iskolákat. A nagy személyiségek első helyen, a második helyen ennek ikertestvéreként a koncepció szerepel. (…) A pénz csak ezután jön. Mindaddig, amíg lesznek kiemelkedő személyiségek a kutatásban, addig lesz utánpótlás is. Természetesen ezt meg kell támogatnunk anyagiakkal is. De ne azzal kezdjük, hogy ide tessék önteni a pénzt, hanem tessék felmutatni jó mintákat, bajnokokat, vezéregyéniségeket” – mondta Gulyás Balázs, a magyar kutatóhálózat alig egy éve kinevezett elnöke február 12-én a Kossuth rádióban. Nem mással, mint Csák János kulturális és innovációs miniszterrel folytattak baráti csevejt; arról is szót ejtettek, hogy az okostelefon, a műholdak és a Mars-expedíciók a tudomány csodáját jelentik, meg hogy nálunk van a legtöbb egy főre jutó Nobel-díjas, nekünk, magyaroknak pedig a génjeinkben van a kíváncsiság. Arról viszont nem hallhattak az állami rádió hallgatói, hogy Gulyás Balázs és a rábízott kutatóintézetek vezetői között a kezdetektől konfliktus van.

A kutatóhálózatot most éppen HUN–REN néven ismerhetjük. Amikor 2019 júliusában az akkori innovációs miniszter, Palkovics László kezdeményezésére – az akadémikusok és a többi kutató nagy többségének tiltakozása közepette – elvették a Magyar Tudományos Akadémiától a kutatóhálózatot, akkor Eötvös Loránd Kutatási Hálózat (ELKH) lett a neve. Tavaly szeptembertől a hálózat újabb re­brandingen esett át, Magyar Kutatási Hálózat névre keresztelték, ma már pedig mozaikos angol rövidítésén kell emlegetni. Azok a tudósok, akik korábban részt vettek az einstand elleni tiltakozásokban és a tudomány szabadsága miatt aggódtak, manapság a napi gyakorlat során felmerülő bosszúságok miatt is panaszkodnak. „Új név, új e-mail-címek, az átállás nemcsak időt és fáradságot jelent, hanem hitelromlást is” – mondja egyikük. „A tudományos világban a folyamatosság önmagában érték” – fogalmazta meg korábbi interjúnkban Lőrincz Viktor Olivér jogász és művészettörténész, az Akadémiai Dolgozók Fórumának alelnöke (lásd:Nem kellene ismét ugyanazt a hibát elkövetni, Magyar Narancs, 2023. november 29.). Ami még zavaróbb, a vezetés újabb és újabb célkitűzéseket fogalmaz meg anélkül, hogy kíváncsi lenne az intézetek működésére, anyagi, személyi és tárgyi lehetőségeire.

Kisebb-nagyobb bosszúságok

A magyar kutatók mindennapi problémáit jól érzékeltette az Ökológiai Kutatóközpont egyik munkatársa. Intézetükben hónapok óta a pályázati osztály vezetője vette át a tényleges irányítást, a gazdasági igazgató felmondott, az igazgató pedig nem ura a helyzetnek. Az ügyintézők nagy része otthonról dolgozik, pedig a munkájuk szempontjából ez korántsem ideális: a pályázatokkal kapcsolatos papírmunka nagy része gyakran magukra a kutatókra marad, akiknek épp csak arra nem jut idejük, ami a feladatuk lenne. Az ügyintézők úgy beszélnek a kutatókkal, mint a kutyával, igaz, ebből ügy is lett, a főigazgató pánikszerű átvilágítást rendelt el, átszervezéseket kezdeményezne. A kutatók eközben arra panaszkodnak, hogy nincsenek eszközeik, nem írják alá időben a pályázataikat, a gazdasági osztály pedig inkább spórol az intézet pénzével, csak hogy az év végén kioszthassanak egymás között pár tízmillió forintnyi jutalmat. Ilyen stressz mellett nem egyszerű a föld, a víz és a levegő mindenféle csodáit tanulmányozni.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.