Tévétorrent

Amerikai istenek

Tévétorrent

A fikció hitelessége nem abból fakad, hogy mennyire hat valószínűnek. Ha így lenne, horror, fantasy vagy sci-fi nem is létezhetne. Akkor fogadunk el egy történetet „igaznak”, ha az események egybevágnak a szerző maga alkotta szabályrendszerével, és ha a mégoly hihetetlen hősök hihető, átélhető konfliktusokkal és érzésekkel küszködnek. Neil Gaimant épp emiatt tarthatjuk tehetséges mesélőnek.

Amerikai istenek című regényének szokatlan, de tulajdonképpen földhözragadt kérdése, hogy mi lesz azokkal az istenekkel, akikben többé már nem hisznek. A regényből adaptált sorozat híven követi az írott szerkezetet, de nincs híján új ötleteknek sem. A látvány lehengerlő, és sok esetben el is szívja a levegőt a történetet átszövő, több szálon futó drámától. Egyes epizódok szinte kizárólag a vizualitásra fókuszálnak, majd mintha a készítők hirtelen észbe kapnának, a szereplők közti konfliktus kerül előtérbe. A vizuális zsonglőrködés kapóra is jön, hiszen jól lelassítja a cselekményt, és így több évadra elegendő a muníció. Szerencsére a sorozat is átveszi Gaiman lefojtott elbeszélői stílusát: minden új szál komótosan bomlik ki, a nézőnek meg kell dolgoznia azért, hogy megértse a történetet. Külön öröm, hogy a fő meseszálat megtörő, magyarázó epizódok is helyet kapnak az adaptá­cióban (egy halandó és egy dzsinn szerelme, viking hajósok áldozata Odinnak, vagy egy isteni sugallatra kitörő rabszolgalázadás). Persze egy ilyen hősközpontú történet nem működne rátermett színészek nélkül (Ian McShane most is a legnagyobb: ő Szerda úr).

Magyar felirat: Ingorion & Szigony

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.