Tévétorrent

Amerikai istenek

Tévétorrent

A fikció hitelessége nem abból fakad, hogy mennyire hat valószínűnek. Ha így lenne, horror, fantasy vagy sci-fi nem is létezhetne. Akkor fogadunk el egy történetet „igaznak”, ha az események egybevágnak a szerző maga alkotta szabályrendszerével, és ha a mégoly hihetetlen hősök hihető, átélhető konfliktusokkal és érzésekkel küszködnek. Neil Gaimant épp emiatt tarthatjuk tehetséges mesélőnek.

Amerikai istenek című regényének szokatlan, de tulajdonképpen földhözragadt kérdése, hogy mi lesz azokkal az istenekkel, akikben többé már nem hisznek. A regényből adaptált sorozat híven követi az írott szerkezetet, de nincs híján új ötleteknek sem. A látvány lehengerlő, és sok esetben el is szívja a levegőt a történetet átszövő, több szálon futó drámától. Egyes epizódok szinte kizárólag a vizualitásra fókuszálnak, majd mintha a készítők hirtelen észbe kapnának, a szereplők közti konfliktus kerül előtérbe. A vizuális zsonglőrködés kapóra is jön, hiszen jól lelassítja a cselekményt, és így több évadra elegendő a muníció. Szerencsére a sorozat is átveszi Gaiman lefojtott elbeszélői stílusát: minden új szál komótosan bomlik ki, a nézőnek meg kell dolgoznia azért, hogy megértse a történetet. Külön öröm, hogy a fő meseszálat megtörő, magyarázó epizódok is helyet kapnak az adaptá­cióban (egy halandó és egy dzsinn szerelme, viking hajósok áldozata Odinnak, vagy egy isteni sugallatra kitörő rabszolgalázadás). Persze egy ilyen hősközpontú történet nem működne rátermett színészek nélkül (Ian McShane most is a legnagyobb: ő Szerda úr).

Magyar felirat: Ingorion & Szigony

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.