Mathieu Kassovitz bármikor könnyen kihullana a Bond-kasztingról, de ami nem jön be a Csatorna egyik oldalán, az remekül működik a másikon, a francia kémipar ügyes-bajos mindennapjainak kulisszái között. A kémek Párizsban ásványvizet isznak, a menzán ebédelnek és legfőbb fegyverük a mágneskártya; a legnagyobb kudarc, ami egy kémet érhet, ha fennakad a beléptetőrendszeren (így adják tudtukra, ha a cég már nem tart igényt rájuk). Le Bureau des Légendes hősei, a kémszakma napszámosai e menzától a teheráni kihallgatóhelyiségekig, az ISIS táborhelyétől a párizsi szállodahallokig terjedő világban mozognak. Beszerveznek, kiszerveznek, követnek és kávéznak. Aki az egyik nap még ellenség volt, másnap már szövetséges, minden és mindenki be van árazva, és az alkuk is eszerint alakulnak. Hogy épp kit áldoznak fel és kit mentenek ki, a napi árfolyam és a nagypolitika függvénye. A Bureau szakmázós felszíne alatt persze érző kémszívek dobognak, de csak módjával: nagyon mélyre kell leásni, hogy Kassovitz kispolgári kémkülseje alól előbújjon a romantikus akcióhős. De épp az a fő élvezet, hogy nemcsak a büró szintjeit mutatja be a sorozat, hanem a benne dolgozó szakik rétegeit is. A védelmi vonalakat, az alattuk lévő védelmi vonalakat, és az alattuk lévőket. A hol végződik a kém, hol kezdődik az ember ősi dilemmája persze egy nő miatt veszi elő a vérprofi főszereplőt, aki azt is tudja, mikor kell az álca érdekében véresre veretnie magát. Bátor húzás, de egy francia produkciótól egyáltalán nem meglepő, hogy a szív ügyeit a nemzet ügyei mellé emelik.
Figyelmébe ajánljuk
Nem biceg
Martin McDonagh darabjai gyakran feltűnnek a hazai színpadokon, és közülük a leggyakrabban A kripli.
Bekerített testek
A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.
„Nem volt semmi másuk”
Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket.
Játék és muzsika
Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.
A klónok háborúja
Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.
Ők tényleg így beszélnek: mindenkit poloskázva, kullancsozva, még egymást is
Takács Márk katonai elemző: Olyan parancsot kapnak a szövetségeseink, hogy figyelni kell a magyarokra...
Hatás és ellenhatás
- Krekó Péter
- Hunyadi Bulcsú
Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazótáborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?
„Egy normális országban”
Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.