Tévétorrent

The Sinner

  • - svébis -
  • 2018. február 20.

Tévétorrent

A klasszikus detektívtörténet hat különböző irányból közelíthet a rejtély felé: ki a tettes, ki az áldozat, mikor vagy hol történt a bűntett, hogyan követték el, és az egyik legritkább változatban arra keresik a választ, hogy miért követték el a bűncselekményt. Ezt a dramaturgiát alkalmazza a nyolc epizódba sűrített The Sinner.

Egy hétvégi strandolás alkalmával a jámbor családanya látszólag minden ok nélkül halálra késel egy ismeretlent. Az eset egyértelmű, már ítélnék is el, ám a sors és egy nyúzott nyomozó közbeszól. Bill Pullmannak még a kínosan moralizáló belépőt („A természet kibillent az egyensúlyából”) is megbocsátja az ember, mert karcos hangjával és titokzatos hunyorgásaival erre a szerepre teremtetett – nem nyugszik, amíg meg nem kapja a miértre a választ, ám ahhoz rengeteg red herringen át vezet az út. És ez a The Sinner legnagyobb erőssége, hogy nem úgy haladunk egyik hamis nyomtól a másikig, hogy a nulláról kell újrakezdeni a nyomozást, inkább minden téves információ egy-egy újabb lépés az igazság felé, és a jelen bűnei mögött lassan kirajzolódik egy másik bűntény a múltból. Ez lenne tehát a sorozat valódi tétje, ám épp ezzel nem tud igazán élni, csak a kortárs thrillerek aránytévesztését másolja: többet ígér az elején, mint amennyit bevált. A rejtély maga és a nyomozás lényegesen izgalmasabb, mint a megoldás, és ezzel fordított hatást ér el: az eleje megdöbbentőbb, mint a zárlat. S lehet bármennyire jó a hangulat, bármennyire erőteljes a színészi jelenlét, ha a megoldást csak odakenik, az bizony bukó.

Magyar felirat: DennyKeh & Mr. Bishop & Taurusz

Figyelmébe ajánljuk

Halál kasmírpulóverben

Almodóvar öregszik. E tény új dolgokra sarkallja: megjött az étvágya, hogy az öregedésről és a halál egyre nyomasztóbb közelségéről meséljen, és el-elkalandozik spanyol anyanyelvétől.

Mi végre, mi végre?

A Láthatáron Csoport új produkciójának az alcíme – részvételi boldogulás 90 percben – csak első pillanatban tűnik furcsának, hisz’ mindenki próbál valahogyan boldogulni. Együtt, külön, akárhogy. De van-e értelme az egésznek?

Sorcsere Brüsszelben

Az Európai Parlament október 27-én jóváhagyta az Ursula von der Leyen vezette második Európai Bizottság névsorát, rajta a magyar Várhelyi Olivérrel. Az EU új végrehajtó szerve, „kormánya” december 1-jén kezdte meg munkáját, és a 2029-es európai választásokig lesz hivatalban. Ugyanekkor történt őrségváltás az állam- és kormányfők testületében, az Európai Tanácsban is, ahol a belga liberális Charles Michel helyére a portugál szocialista António Costa lépett elnökként. Ezzel teljessé vált a tisztújítás az uniós intézmények élén.

Digidemokrácia

  • Bretter Zoltán

Az elmúlt években sokszor tettem fel magamnak azt a kérdést, hogy vajon hol marad a „román Orbán Viktor”? Az elnökválasztás november 24-én tartott első fordulójának másnapján Romániában mindenki azt kérdezte, hogy honnan bukkant föl Orbán Viktor románsággal súlyosbított változata?

A tétovák és a rutinos betartók

Két hónap után sem jutottak dűlőre egymással a frakciók a Fővárosi Közgyűlésben a főpolgármester-helyettesek ügyében, és nem tűnik úgy, hogy közelednének az álláspontok. A Tisza Párt mintha továbbra is keresné a helyét a fővárosi politikában.

Mennyek és poklok

Jövő márciusban lejár Matolcsy György mandátuma az MNB élén, utóda Varga Mihály pénzügyminiszter lesz. Mit köszönhetünk Matolcsy jegybankelnöknek a Pallas Athéné Alapítványokon, a „kőgazdag” fián és a még mindig magas alapkamaton kívül?

„Ezt ma egy magyar bíró nem meri kimondani”

Másfél évtizede dekorálja ki a kormány társadalmi célú hirdetéseknek álcázott propagandaplakátjait a pécsi jogász, akit ezért elmarasztalt a bíróság. Nem adja fel, az elzárást is vállalja a szabad véleménynyilvánításért. Örül annak, hogy az „óbaloldal” eltűnőben van, de szerinte a Tisza Párt nem tud választást nyerni ellenállási mozgalom nélkül.