- „Mára teljes káosz alakult ki, az elmúlt évek intézkedéseivel olyan szinten üresítették ki az önkormányzatiságot, amit évekkel ezelőtt elképzelni sem tudtunk” – mondja Budaörs polgármestere.
- Karácsony Gergely árnyékkormányának önkormányzati ügyekért felelős tárca nélküli miniszterével az önkormányzatiságról, az ellenzéki koordinációról és a Jobbikról is beszélgettünk.
magyarnarancs.hu: Mit lát a legnagyobb veszélynek az önkormányzatiságra nézve, ha marad a jelenlegi kormány?
Wittinghoff Tamás: Abból lehet kiindulni, amit eddig tettek, az pedig nagyon nem jó. Ha odáig jutottunk el, hogy a kormánypárti Schmidt Jenő, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének (TÖOSZ) elnöke azt mondta, hogy „ez rosszabb, mint a tanácsrendszer”, akkor szerintem egyáltalán nem hiteltelen azt mondani, hogy a hatáskörelvonások, a finanszírozás kiszámíthatatlansága folytatódna a jövőben is. Mára teljes káosz alakult ki, az elmúlt évek intézkedéseivel olyan szinten üresítették ki az önkormányzatiságot, amit évekkel ezelőtt elképzelni sem tudtunk. A rendszerváltáskor azt reméltük, hogy mindenki visszakapja az önrendelkezés jogát, és a települések maguk dönthetnek az őket érintő kérdésekről. Ma úgy látszik, ez lett a Fidesz legnagyobb ellensége: az önálló, kreatív gondolkodás, ami esetleg valami alternatívát jelenthet a központi akarattal szemben.
magyarnarancs.hu: Egy januárban megszellőztetett tervezet szerint a Fidesz megszüntetné az önkormányzatiságot, a kisebb településeken egyáltalán nem lenne helyhatósági választás. Ezt mennyire tartja reális forgatókönyvnek?
WT: Sajnos, elképzelhetőnek tartom. Mára minden egyes rémhír valósággá vált: amikor valaki nyolc évvel ezelőtt arról vizionált, hogy a jogállamiságnak vége lesz, azt mondtuk, hogy túloz, ez biztosan nem történik meg. De hol vagyunk már ettől! Úgyhogy én elképzelhetőnek tartom, hogy olyan szinten üresítik majd ki az önkormányzatiságot, hogy a kistelepüléseknek akár az önállóságát is elvonják. Persze, az egy létező és reális vita, hogy lehet-e 3200 települést gazdaságosan működtetni egy akkora országban, mint amekkora Magyarország. Csakhogy erre a kérdésre nem hatalmi eszközökkel és központi akarattal kell megadni a választ.
magyarnarancs.hu: Tegyük fel, hogy tárca nélküli miniszter lesz egy új kormányban. Mit tudna tenni az önkormányzatiság megerősítéséért?
WT: Egy új alkotmányban rögzíteni kellene az önkormányzatisághoz való jogot. És hogy ezt hogyan gyakorolja az adott település, azt hadd dönthesse el ő maga. Ha például össze akar állni több településsel, akkor hadd tehesse ezt meg. De ehhez járjon többlettámogatás is. Mindenekelőtt pedig világossá kell tenni, hogy kinek mi a feladata, rendezni a hatásköröket, és ezen világos keretek között kell elkezdeni hosszú távon stabilizálni az önkormányzatok helyzetét. Ki kell dolgozni, hogy az önkormányzatok bevételei hogyan alakulhatnak, milyen szempontok szerint kapnak támogatást a központi keretből, milyen saját bevételeik lehetnek. Mindezt átlátható módon, az önkormányzati szövetségek és szakértők bevonásával kell megvalósítani.
|
magyarnarancs.hu: Csalódott, hogy úgy tűnik, nem jön létre az ön által többször is hangoztatott egy ellenzéki jelölt minden választókerületben felállás?
WT: Igen, de most már csak abban bízhatunk, hogy a magyar választópolgárok bölcsebbek, mint a pártok, amelyeknek ezt meg kellett volna tenni. Tényleg borzasztó, hogy a választások előtt semmi másról nem szól a történet, mint hogy ki nem egyezik meg a másikkal. Ez egészen elképesztő és elkeserítő a számomra.
magyarnarancs.hu: Ezt Karácsony Gergelynek is elmondta?
WT: Természetesen mindenkinek elmondtam. Szél Bernadett-tel is beszéltem, a DK több tagjával is egyeztettem. Momentumosokkal és a Kétfarkúakkal is… Azt látom, hogy retorikai szinten mindenki azt mondja, hogy a koordinációra törekszik, aztán megoldásként a száraz pogácsa és whiskey emlegetését kapjuk. Pedig egyértelműen látszik, hogy a társadalom többsége szeretne egy tisztességes, európai jogállamban, demokratikus keretek között élni. Nyilván nem így fogalmazza meg, de elege van abból, ami ma Magyarországon zajlik, amit a Fidesz művel. A többség a leváltás mellett van, méghozzá nem kis arányban. Csak sokan érthető okokból zavarban vannak, s nem látják át, hogy egy ilyen torz, tisztességtelen választási rendszerben mit kell csinálni, hogy le tudják váltani a Fideszt. Ebben súlyos az ellenzéki pártok felelőssége. Az ő feladatuk lett volna világos helyzetet teremteni.
magyarnarancs.hu: Amikor Karácsony hívta az árnyékkormányba, egyből igent mondott?
WT: Nem.
magyarnarancs.hu: Miért?
WT: Amikor megkeresett, hogy tagja legyek a tanácsadói testületének, azonnal igent mondtam. Amikor az árnyékkormánnyal kapcsolatban felhívott, nagyon komoly dilemma volt, hogy mit válaszoljak, mert számomra Budaörs fontos, 27 éve dolgozom itt, szeretem ezt a munkát, nem gondolnám feladni. Ezért pár nap gondolkodási időt kértem. A jelen helyzetben azt mondom, hogy ha ez kell ahhoz, hogy valamit tenni tudjak a változásért, akkor igent kell mondani, és ha úgy alakul, akkor vállalni a feladatot.
magyarnarancs.hu: Ez azt jelenti, hogy kormányváltás esetén otthagyná a polgármesterséget egy miniszteri posztért?
WT: Miniszter és polgármester egyszerre senki nem lehet, ez egyértelmű. Ha Karácsony Gergely lesz a miniszterelnök, és úgy alakul, hogy egy koalíciós kormányban a többség mögé áll, és ezt a minisztériumi struktúrát támogatják, akkor van egy újabb nehéz dilemma. De arról akkor kell döntenünk. Cserben biztos nem hagynám.
magyarnarancs.hu: És ha egy baloldal plusz Jobbik alkotta koalíciós kormány állna fel, akkor is elgondolkodna?
WT: Ez egy eléggé provokatív kérdés. Nagyon rosszul érezném magam egy ilyen szituációban. Karácsony Gergő azt mondta, egy ilyen kormánynak nem lenne a miniszterelnöke, így tehát én sem lennék a minisztere.