Elképesztő videoklip: Minden magyarok, dalban szól hozzátok a kormány!

  • narancs.hu
  • 2016. január 26.

Villámnarancs

Orbán Viktor megelégelte, hogy a politikájával szembeni kritikus megnyilvánulások olykor dalban öltenek formát. Megszületett hát a kormányzati válasz a Baszódjál meg Semjén Zsótira.

Jó hely a miniszterelnökségi minisztérium, mert sok benne a munka, olyan sok, hogy 10 államtitkár is kell hozzá. S hogy e tíz közül pont Potápi Árpád Jánosra lett kiszignálva, hogy dalban mondja el a kormányunk panaszát, nos, az akkor is érthető, ha a tömegesen előforduló államtitkárok között egy konkrét (és feltehetően néhány titkos) költő is található. Meglehet, L. Simon László önkezével is szép dalt írt volna, de Potápi egyből tudta, hogy kihez kell fordulni, hogy a magyarok panaszát megénekelje. Nos, a paksi Csengey Dénes Kultúrház egyik igyekvő dolgozójához, Gyulai Istvánhoz.

A fordulásnak meg is lett az eredménye, amit sajtótájékoztatón mutatott be az államtitkár. Indít tehát a kormány Örökségünk néven egy mozgalmat, mely arra hivatott, hogy egy dal segedelmével összefésüljék az oldott kéveként szertehullt magyarságot. A kampány arra igyekszik rábírni a magyar embereket, nem viccelünk, hogy énekeljék ezt a dalt, s általa majd jobban összetartoznak.

Ne türelmetlenkedj, drága olvasó, még mindig nem a dal jön. Hanem egy kedves emlék, hisz nem ez az első összetartozó kampánya a kormánynak. S valahogy mindig a dalt, így, csupa nagybetűvel választják hozzá csodafegyvernek. A mi kedvencünk a felhozatalból a Barackfa dal volt, ami persze nem a Miniszterelnökség, hanem a KIM projektje volt, de ugyanerről szólt, s ugyanilyen mozgalom himnuszának szánták. Tán ezért is kellett most Potápit kihívni az újabb esethez. Hátha ő nem szúrja el annyira, mint két-három éve a KIM.

Nos, ítéljék meg önök.

Produkció!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.