Épül Orbán illiberális állama: elkezdték vegzálni a CEU tanárait

  • narancs.hu
  • 2017. május 4.

Villámnarancs

Egyre sötétebb idők várnak ránk. Erdoğan és Putyin már nagyon büszke lehet a kis tanítványra.

A Népszava mai száma arról ír, hogy fokozza a nyomást az Orbán-kormány a Közép-európai Egyetemen (CEU), ugyanis az Emberi Erőforrások Minisztériumában (Emmi) létrejött munkacsoport az egyetem munkavállalóinak

„tartózkodási és munkavállalási engedélyeit vizsgálná”.

„A szakmai grémium feladata lesz többek között a külföldi egyetemek foglalkoztatási jogviszonyainak vizsgálata, munkavállalóik tartózkodási és munkavállalási engedélyének vizsgálata és egyéb jogi kérdések is” – írta a lapnak a minisztérium.

Aha, persze, „szakmai grémium” meg „jogi kérdések” – komolyan azt gondolják, hogy ezt bárki benyeli? Nyugodtan írhatták volna azt, hogy

még jobban megszívatunk benneteket, mert nem befogott pofával vettétek tudomásul, hogy kinyírjuk az egyetemeteket.

Aki pedig egy éve nem tudta volna elképzelni, hogy itt beszánthatnak egy újságot, bezárathatnak egy egyetemet, az most nyugodtan revideálja felül magát, és ne lepődjön meg, ha hamarosan a fentieknél is sokkal durvább dolgok jönnek. Ötletért nem kell messzire menni: ott van Erdoğan Törökországa, de Putyin Oroszországa is remek példákkal tud szolgálni a kormány számára.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”