Készülnek a munkabeszüntetésre a pedagógusok szakszervezetei

  • narancs.hu
  • 2016. március 7.

Villámnarancs

Nem volt sztrájkhangulat, lett sztrájkhangulat: a PSZ után a PDSZ is kész sztrájkolni. Össze is állították követelési listájukat.

Egymással párhuzamosan, de külön szervez sztrájkot a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) és a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ).

false

 

Fotó: Németh Dániel

A PDSZ hétfőn bejelentette, hogy megvannak a sztrájkköveteléseik – írja a hvg.hu –, és folytatják a 2015 tavaszán felfüggesztett sztrájkbizottsági tárgyalásokat. Tavaly azért maradt abba egy lehetséges sztrájk részleteinek megtárgyalása, mert a szakszervezet tagjai akkor úgy ítélték meg, hogy vakmerőség lenne sztrájkot hirdetni – egyszerűen nem volt sztrájkhangulat –; igaz, hogy nem teljesültek akkor sem a pedagógusok követelései, de nem lett semmi a munkabeszüntetésből.

Azóta sok minden változott, ma kifejezetten sokan támogatják a nyomásgyakorlás e módját. De egy sztrájk megszervezésének komoly keretei vannak: hétszer kell tárgyalnia a kormánynak az adott szakszervezettel – ezt írja elő a törvény –, és amennyiben a szakszervezeti képviselők úgy látják, hogy a kormány érdemben nem hajlandó figyelembe venni a követeléseiket, végre lehetőség nyílik figyelmeztető sztrájk tartására…

Ha a hét kudarcos egyeztetés megtörtént, és a kormány nem hajlandó eleget tenni a követeléseknek, a Klikkel kell egyeztetni arról, mi számít elégséges szolgáltatásnak. Ha erről nem sikerül megállapodni, akkor az elégséges szolgáltatás mértékéről a bíróság dönt, gyorsított eljárásban.

Vagyis nem valószínű, hogy holnap már elkezdődik a pedagógussztrájk, de mégis elkerülhetetlennek látszik.

A PDSZ sztrájkkövetelései:

  • – a gyermekek és tanulók terheinek csökkentése
  • – a pedagógusok munkaterhelésének csökkentése
  • – a KJT alá tartozó munkavállalók azonnali és jelentős béremelése
  • – az iskolák biztonságos működtetését lehetővé tevő azonnali költségvetési átcsoportosítás
  • – az intézmények gazdasági és szervezeti autonómiájának helyreállítása
  • – a pedagógus-előmeneteli rendszer, a minősítés és a tanfelügyeleti rendszer jelenlegi formájának azonnali felfüggesztése, és a modern, korszerű rendszerek kidolgozásáig az intézményekben eddig működő belső önértékelési rendszer visszaállítása
  • – a tankötelezettség korhatárának visszaemelése 18 évre a szakellátás feltételeinek biztosításával,
  • minden – nem felmenő rendszerben – bevezetett intézkedés azonnali visszavonása, az eredeti feltételrendszer visszaállítása (szakképzés, érettségi, két tannyelvű érettségi stb.)
  • – a szakszolgálatok eredeti kapacitásának helyreállítása
  • – a szakközépiskolák közismereti óraszámcsökkenéssel járó átalakításának leállítása
  • – érdemi, rendszeres érdekegyeztetésre alkalmas fórumok létrehozása és működtetése
  • – a Nemzeti Pedagóguskar automatikus tagságának megszüntetése.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.