Kósa Lajos már igen, az Oktatási Hivatal még nem biztos, hogy tud a tömegesen törvénysértő külföldi egyetemekről

  • narancs.hu
  • 2017. április 3.

Villámnarancs

Mindent a maga idejében.

Kósa Lajos hétfő reggel a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában kihirdette, hogy a CEU- ellenes törvényt nem csak a Soros György miatt találták ki. De nem ám. A Fidesz frakcióvezetője kifejtette, hogy az új szabályozásra azért van szükség, mert az Oktatási Hivatal ötévente felülvizsgálja a Magyarországon működő külföldi egyetemek engedélyét, ennek 2016-ban jött el ismét az ideje. És a vizsgálat kimutatta, hogy egy kivétellel – ez a McDaniel College – nem működnek megfelelően ezek az intézmények. 27 külföldi egyetem nem tartja be a magyarországi törvényeket.

Ehhez képest a CEU véletlenül péntek este kapta kézhez az Oktatási Hivatal állásfoglalását, miszerint az intézmény a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény szerint megfelel a magyarországi működés feltételeinek:

“Megállapítható, hogy a Central European University az Amerikai Egyesült Államok belső joga alapján elismert és fokozatadási joggal felruházott felsőoktatási intézmény, így megfelel a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény 76.§ (1) bekezdésében foglaltatnak” – áll az Oktatási Hivatal, a Felsőoktatási Nyilvántartási Főosztály részére küldött állásfoglalásban.

Hogy, hogy nem, ezt még aznap gyorsan cáfolták is, miszerint "Az Oktatási Hivatal  – a CEU közleményére hivatkozva egyes portálokon megjelent híresztelésekkel ellentétben – nem adott ki semmiféle állásfoglalást arról, hogy a CEU törvényesen működik". De akkor ki írt a CEU-nak?

Úgy tűnik, az Oktatási Hivatal felsőbb ukázra várva egyelőre nem közöl sem pro sem kontra információkat. Az is lehet, hogy még nem tud a szabálytalan működések sorozatáról, de simán lehet, hogy tényleg elkészült már az a bizonyos 2016-os felülvizsgálat. Rejtély.

Mindenestre a frakcióvezető úgy fogalmazott, ilyen "tömeges törvénysértés" esetén felvetődik, hogy esetleg a szabályozás is rossz. Aha.

Figyelmébe ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.