Menj haza, fürödjél meg! – Aki koszos, annak nem jár segély

  • narancs.hu
  • 2013. október 15.

Villámnarancs

„A településen vegyes lakosság él: a lakosság többsége magyar ősi hun jegyekkel, nyelvüket elvesztett románok, szlovákok, cigányok vegyesen élnek példás együttélésben. Korábban azt hittük, hogy a törökös kinézetű emberek a török hódoltság idejéről maradtak itt, ma már tudjuk, hogy ezek az emberek Attila hunjai. A településen etnikai jellegű gondok egyáltalán nincsenek, amire büszke a helyi lakosság.” Az idézet a Békés megyei Zsadány honlapjáról való, ám ahelyett, hogy meghatódnánk a példaértékű békességen, nem beszélve a hun jegyekről, idézzük fel, mit mondott a közelmúltban a falu jegyzője.

Dr. Tóth Ágnes kijelentette, hogy „nem kaphat foglalkoztatást helyettesítő támogatást, rendszeres szociális segélyt, illetve nem vehet részt a közmunkaprogramban, aki megszeg különböző szabályokat, és nem gondoskodik kellőképpen a ház és a kert rendben tartásáról”. A Békés megyei online megkeresésére a jegyző a részletekbe is belement. Eszerint „tisztán kell tartani, takarítani, karbantartani a lakást, rendeltetésszerűen kell használni a fürdőszobát és az illemhelyet”.

Dr. Tóth Ágnes arra nem tért ki, hogy például mit ért a fürdőszoba rendeltetésszerű használata alatt, és persze az sem derült ki, hogy mindezt hogyan ellenőrizné. Házkutatással? A szomszéd feljelentése nyomán? Próbakézmosással? Esetleg ő maga száll ki fehér kesztyűben ellenőrizni?

És ezután? Ha valaki kipucolja a klotyót, mehet közmunkára? És mennyire pucolja ki? Hogy enni lehessen belőle? És ha nem? Hogyan lehet, lehet-e egyáltalán egy ilyen szégyentől megszabadulni?

De minek itt kérdezősködni. Az embertelen intézkedés ellen senki nem emel majd kifogást, ha valaki mégis, majd azt mondják neki, hogy „menj haza, fürödjél meg!”. És persze azon sem csodálkoznánk, ha dr. Tóth Ágnes koszos csomagját hamarosan más településeken is bevezetnék.

Tiszta lelkiismerettel, aljas indokból.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.