Visszhang: koncert

Nóvé Soma: Western népdalok

Visszhang

A „bizonytalan időre visszavonult” Middlemist Red énekes-gitárosa mindig szoros alkotói kapcsolatot ápolt a magyar népdalokkal.

Bár zenekarának hangzásvilága mellett meglepetésként hatott, hogy 2018-ban népdalfeldolgozásokat tartalmazó kislemezt adott ki szólóban, valójában az együttes korai éveinek is meghatározó része volt az ez irányú kísérletezés. 2014-ben a Petőfi rádió Akusztik című műsorának egyik leg­izgalmasabb pillanata volt, amikor a 2012-ben létrejött Middlemist Red a Muzsikás-féle Betyárnótát játszotta. Nóvé Soma önálló estje ennek a tíz évvel ezelőtti felvételnek a hangulatát idézte meg, noha Mordái nevű folk-rock formációjával rendszeresen koncertezik. Egyedül mégis másként szólnak ezek a dalok, tele kíváncsi kereséssel, olykor pedig a produkciót csak még természetesebbé varázsoló bizonytalansággal. A műsor keretét Szomjas György Talpuk alatt fütyül a szél című, 1976-os „easternje” adta. A háttérben végtelenítve ment a film egyik nyitójelenete, miközben Soma arra tett kísérletet, hogy az amerikai és a kelet-európai kultúrát találkoztassa. Nem veszélytelen vállalkozás ez, a témájukat és szerkezetüket tekintve sokszor ugyancsak közhelyekkel dolgozó népdalok és a szintén nem túl változatos bluesos gitárkíséretek egy idő után könnyen unalmassá válhatnak. Ezt főleg akkor sikerült ellensúlyozni, amikor az elektromos gitár helyett előkerült a buzuki. Jól áll a hangszer Soma kezében, ahogy mély énekéhez is tökéletesen passzol a dupla húrok effektpedálokkal torzított, különleges hangja.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

A képekbe dermedt vágy

Az Aspekt című feminista folyóirat társ­alapítója, Anna Daučíková (1950) meghatározó alakja a szlovák és a cseh feminista és queer művészetnek és a kilencvenes évektől a nemzetközi szcénának is.

Emberarcú

Volt egy történelmi pillanat ’56 után, amikor úgy tűnt: a szögesdrótot ha átszakítani nem lehet ugyan, azért átbújni alatta még sikerülhet.

Fától fáig

  • - turcsányi -

A Broke olyan, mint egy countrysláger a nehéz életű rodeócowboyról, aki elvész valahol Montanában a méteres hó alatt, s arra ébred, hogy épp lefagyóban a lába.

Kis nagy érzelmek

Egyszerű és szentimentális, de mindkettőt büszkén vállalja Baltasar Kormákur filmje. Talán az Előző életek volt utoljára ilyen: a fordulatok és a hősök döntései néha elég vadak, de sosem annyira, hogy megtörjék az azonosulás varázsát, az érzelmek őszintesége pedig mélységes hitelességet kölcsönöz a filmnek.

Nincs bocsánat

Az előadás Balássy Fanni azonos című kötetéből készült. A prózatöredékekből összeálló, műfajilag nehezen besorolható könyv a 2020-as években felnőtté váló fiatalok életkezdési pánikhelyzetéről ad meglehetősen borús képet.

Az individuum luxusa

  • Balogh Magdolna

Igazi szenzációnak ígérkezett ez a láger­napló, hiszen a mű 1978-ban csak erősen megcsonkítva jelenhetett meg a szerző magán­kiadásában, többszöri kiadói elutasítás és a publikálás jogáért folytatott 12 évnyi küzdelem után.