Visszhang: lemez

Mac Miller: Balloonerism

Visszhang

Az amerikai rapper 2018 őszén, mindössze 26 évesen hunyt el.

A drogfüggőséggel küzdő zenész a halála előtt néhány héttel adta ki ötödik nagylemezét (Swimming). Ennek egyik producere meglepő módon az inkább alternatívrock-körökből és filmzenéiről ismert Jon Brion volt, ő fejezte be később Miller első posztumusz albumát is (Circles, 2020). A megszállottan dolgozó Millernek még mindig több mint 250 kiadatlan dala van egy nemrég megjelent cikk szerint, és ezt megerősíti az is, hogy a zenész interjúiban és posztjaiban több készülőfélben levő anyagot is belengetett. Ennek egyike volt a jazz-rap/neo-soul fókuszú Balloonerism projekt, amelyet 2014 tájékán kezdett rögzíteni. Akkoriban jelent meg a kísérletezős Faces nevű mixtape-je, és már formálódott a következő évi nagykiadós debütálása is. A Balloonerism dalai így a fiókba kerültek, bár a zenész többször szóba hozta, hogy szeretne visszatérni rájuk.

Erre életében nem került sor, most viszont végre megjelent a sztárvendégek (SZA, Thundercat, Rick Rubin zongorája) közreműködésével készült anyag, és a rajongók az életmű Szent Grálját sejtették benne. Ha végül nem is az, összességében érdekes hallgatnivaló, és vannak rajta igazán ihletett pillanatok (Funny Papers, 5 Dollar Pony Rides), máskor Miller inkább szabadon és öncélúan csapong az ötletei között. A diszkográfiában való elmerülést célszerűbb a Circles-zel kezdeni, de az odavezető út valahol itt kezdődött, úgyhogy előbb-utóbb erre is érdemes rászánni az időt.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Azonnal rohan tovább

A közel 100 méteres rendőrpalota tiszteletet parancsolóan magasodik a környék fölé, üvegablakain szikrázóan csillog a felkelő nap fénye, amint Thuróczy Szabolcs morózusan besétál forgóajtaján.

Apáról fiúra

A Universal-stúdió 1941-es klasszikusából kisarjadó farkasemberfilmek (pl. Egy amerikai farkasember Londonban, 1981; Ezüst pisztolygolyók, 1985; Farkas, 1994) bizonyos értelemben a férfi menst­ruáció és hisztéria gondolatával játszanak.

Lajos bácsinak jár a dicséret

A Képtelen Krónikára más, általunk hallgatott podcastokban többször hivatkoztak ugyan, de mi magunk sokáig nem mentünk utána, noha a történelmi podcast műfaja – amiként a KK is definiálja magát – közel áll a szívünkhöz.

Emlékezetrétegek

A Kiscelli Múzeum templomterében megrendezett életmű-kiállítás több szálon kívánja megragadni, illetve körüljárni Ország Lili (1926–1979) érzékeny és titokzatos művészetét. Ehhez közel 50 festményt és 70 grafikai lapot mutat be, amelyek (néhány kivétellel) a múzeum gyűjteményéből származnak; az anyag különlegessége, hogy mégis lefedi az életmű csomópontjait.

A drogmentes Magyarország  

„A stratégia távlati célként a kábítószermentes Magyarország elérését tűzi ki 2020-ig” – olvashattuk abban a 2013-tól hatályos országgyűlési határozatban, amelyet Nemzeti Drogellenes Stratégiának neveztek el.

60 000

Társadalmi kampányt indított a Magyar Orvosi Kamara (MOK), amellyel az egészségtudatosságra és az egészségügyi rendszer hiányosságaira hívnák fel a figyelmet. Az utóbbi könnyebben célba talál: aligha akad olyan család Magyarországon, amely ne tudna felidézni valamely rossz tapasztalatot az ellátásról.

Hogy a gyerekek is értsék

A társulat által támogatott, régóta a színházban dolgozó, színvonalas pályázatot benyújtó csapatot kipontozták. Hankó Balázsnak meg se kellett szólalnia, a távolból mintha Vidnyánszky Attila integetne a gyerekeknek. Megkérdeztük az új igazgatót is.

„Távozzatok, aljas ringyók!”

Pár hete újraválasztották Horvátország államelnökét, Zoran Milanovićot. A magát szociáldemokratának nevező Milanović nem szereti sem az EU-t, sem a NATO-t, sem Ukrajnát, és ha teheti, a szétesés felé lökdösi Bosznia-Hercegovinát. Legfontosabb, hovatovább egyetlen életcélja a Horvátországból uniós és gazdasági sikertörténetet faragó kormányfő levadászása. És még rondán is beszél.

Kastély, börtön, szegénytanya

Konkrétan tényleg nem Lázár Jánosék kastélyáig épült út kilométerenként félmilliárd forintból, hanem az M43-as autópálya lehajtójától a nagyfai börtönig. E szakasz előtt és utána azonban olyan kráterek maradtak, amelyek a Holdról is látszanak.