A világzene vajon mi?

  • narancs.hu
  • 2023. április 13.

Zene

Az egyik legnehezebben körülírható műfaj, a tüntetően sokszínű világzene friss felhozatalát mutatja meg a ma kezdődő Budapest Ritmo, április  12-15 között. Utazz a zenén keresztül az Elefántcsontparttól a Kaukázusig a Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek keretében megvalósuló Budapest Ritmo-n. Idén többek közt Emilíana Torrini és a Colorist Orchestra, a Tamikrest és a Kollár-Klemencz Kamarazenekar koncertjei, kibővült filmprogram és egyedi együttműködések várják a közönséget. 22 koncert, 3 DJ-set, 8 film és konferencia 4 napon át 4 helyszínen.

Elementáris, mint egy szerb fúvós banda vagy sivatag pszichedélia, kifinomult, mint egy egyiptomi szufi szertartás vagy ukrán elektrojazz – a világzene az egyik legszerteágazóbb és megfoghatatlanabb műfaj. Az idén 8 éves Ritmo mindebben megint szintet lép: az élő koncerteket tükrözi a Toldiban látható filmprogram: kézikamerás felvételek a Tuareg tűzfészekből egészítik ki a Tamikrest fellépését, debütál a saját produkciós VENI klip Regős Ábel rendezésében, dokumentumfilmek éneklő iráni nőkről és a szintén élőben is hallható dalmát polifónikus éneklésről mélyítik a kontextust. Az Akváriumban Emilíana Torrini és a Colorist Orchestra, a Tamikrest és a Dagadana jazzes elektro-popja a legnagyobb húzóerő pénteken, szombaton Kollár-Klemenczék, a ciprusi-magyar psych-folk elszállás és egy fiatal katalán jazz-duó a legizgalmasabbak ‒ már akinek. Olyan széles műfaji és földrajzi merítés, hogy garantált a kellemes meglepetés, vagy a kiszámítható endorfinpukkanás, mint pl. a Jungle Drumra ugrálni.

Most őket ajánljuk:

PÉNTEK

Tamikrest

04.14., Akvárium

Aktív ellenállók, a Tuareg ügy képviselői és (szerintük) másodsorban az egyik legjobb rockbanda. Érezhető, hogy ennek a zenének tétje van: a félnomád Tamasek nép identitását, a felszabdalt ősi otthon iránti folytonos vágyódást, a töretlen lázadást fejezik ki gitárokkal. Egy folyamatosan fejlődő zenekar, kihallatszik az elődök: Pink Floyd és Tinariwen hatása, a Szahara végtelenje és az új irányokat vető kreativ energia.

Emilíana Torrini & The Colorist Orchestra

04.14., Akvárium Klub

A fesztivált is jellemzi, hogy headlinere az allűröktől mentes Emilíana, akit egyenrangú alkotótársként kísér a The Colorist Orchestra, élőben újraértelmezve az izlandi pop slágereket. Már a második albumnál tart együttműködésük, most hallhatja először élőben a budapesti közönség a filmzeneszerű, személyes és elbűvölő avant-popot.

 
Emilíana Torrini & The Colorist Orchestra

DAGADANA

04.14. Akvárium Klub

Daga és Dana, egy lengyel és egy ukrán lány 14 éve szövetkeztek a rokon hagyományok egybeolvasztására egy jazzel és elektronikával kevert ütős világzenei mixben. Hogy mennyi közös van a lengyel és ukrán kultúrában, az azonnal kiderül a szinte egyező népdalokat hallgatva. A kezdetektől fogva határátlépő zenekar új küldetéstudattal koncertezik az ukrajnai háború kitörése óta: egy fokozattal erőteljesebben hirdetik a remény és összekapcsolódás üzenetét. Ebből és az őket jellemző dinamikus etnopopból kaphattok egy adagot a Budapest Ritmón.

 
DAGADANA

SZOMBAT

Monsieur Doumani feat. Óperentzia

04.15., Akvárium

Adott a ciprusi trió, akik alapvetően hangszerekkel: tzouras (kisméretű buzuki), harsona és gitár; loopokkal és effektekkel törekednek a transz elérésére, de már beúsznak a dub, psychill, psytrance és techno beatek. Na, ehhez jön hozzá az Óperentzia elektronikus gyökerű, de koncertzenekarként is ütős duója, a csak a Ritmón hallható együttállásban. A Monsieur DJ-k péntek este megelőlegezik a mediterrán-magyar őrületet.

 
Monsieur Domani
Fotó: MICHAEL DEMETRIADES / Budapest Ritmo

Magali Saré & Manel Fortiá

04.15., Akvárium

A katalán jazz új generációja, bőgő és ének, sár és felhők találkozik Magali Saré és Manel Fortiá duójában. A két hangszerre épülő lecsupaszított hangzás meglepő mélységeket és magasságokat jár be, az ének szárnyal, a bőgő biztosítja – és fordítva. A Ritmo egyik tuti tippje a felfedező kedvű közönségnek.

Kollár-Klemencz Kamarazenekar és vendégei

04.15., Akvárium

A költő-remete bejáratott zenész társaival és erre az alkalomra felkért alkotókkal lép színpadra szombaton. Másik János, Csoóri Sándor “Sündi” és az énekes-dalszerzők új generációja: Barkóczi Noémi és Balla Gergő adják a Ritmo univerzum magyar hangját.

Jegyek: Jegyek | Budapest RITMO

Weboldal: https://budapestritmo.hu/

Facebook esemény: https://fb.me/e/21WYVyL3d

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Valóra vált forgatókönyv

1984-ben került a mozikba Rob Reiner első filmje, A turné (This Is Spinal Tap). Az áldokumentumfilm egyik főszereplője maga a rendező volt, aki az éppen amerikai turnén levő fiktív brit hard rock zenekar, a Spinal Tap történetét próbálta kibogozni.

Nézőpont

A filozófus-író (Denis Podaly­dès) tüdeje és mája közt apró kis foltot mutat ki az MRI-vizsgálat, de biztosítják afelől, hogy (egyelőre!) nem veszélyes a dolog.

Amikor győznek a hippik

  • - turcsányi -

Blaze Foley-nak volt egy kabátja. Ha egészen pontosak akarunk lenni, ez az egy kabátja volt neki – ez sem túl jó bőrben. Az ujját például vastag ezüstszínű ragasztószalaggal kellett megerősíteni, jól körbetekerni, mindkettőt – hogy le ne essenek.

Hibamátrix

  • Dékei Krisztina

Szűcs művészete a klasszikus, realista festészeti hagyományokon alapul, de távol áll a „valóságtól”.

Ozmózisok

Nádas Péter e hosszú, több mint négyszáz oldalas memoárját Mészöly Miklós, Polcz Alaine és Esterházy Péter köré fűzi föl. Könyvének témája négyük viszonya, vonzásaik és választásaik, személyiségük szerkezetének összeillő és egymáshoz nem illeszkedő elemei. És a háttérben természetesen ott van a korszak, a lassú hetvenes–nyolcvanas évek a kádári provinciában.

Mozaikkockák

A hazai neoavantgárd egyik meghatározó alakjaként Erdély Miklós (1928–1986) a sok műfajban alkotó, polihisztor művészek közé tartozott.

Abúzus, család

  • Balogh Magdolna

Egyéni hangú, markáns képviselője Ivana Dobrakovová a szlovák kritika által expat-prózaként emlegetett prózai iránynak. Ezzel az angol „expatriate”, azaz tartósan vagy ideiglenesen külföldön élő szóból eredő kifejezéssel azokra a művekre utalnak, amelyek a rendszerváltozás adta lehetőségekkel élve külföldön szerencsét próbáló fiatalok problémáiról beszélnek.