A jó, a rossz és a csúf (Best of KISZ)

  • Kovácsy Tibor,Berky Tamás
  • 2000. május 11.

Zene

Hogy mi köze van a ´67-es Gerillák együttes elvibb és következetesebb kádárizmust sürgető dalainak a ´76-os Orfeo visszafelé nézve szintén nem aggálymentes, de legalább öntörvényű, poszt-68-as forradalmiságához, továbbá mindezeknek esetlegesen átvett amerikai protest songokhoz és a Bella Ciao olasz partizándalhoz, arra még csak-csak van válasz. Mindegyikben van egy adag - kisebb vagy nagyobb -, igazságtalanságot, elnyomást, ha mást nem, hát hazugságokat ostorozó baloldaliság. De hogy ennek mi a köze a KISZ-hez, erre még csak gondolni is nehéz visszamenőleges harag nélkül. A KISZ a pártállam csápja volt, később meg, ereje fogytán, a sunyi összekacsintás szaros ragacsa.

Hogy mi köze van a ´67-es Gerillák együttes elvibb és következetesebb kádárizmust sürgető dalainak a ´76-os Orfeo visszafelé nézve szintén nem aggálymentes, de legalább öntörvényű, poszt-68-as forradalmiságához, továbbá mindezeknek esetlegesen átvett amerikai protest songokhoz és a Bella Ciao olasz partizándalhoz, arra még csak-csak van válasz. Mindegyikben van egy adag - kisebb vagy nagyobb -, igazságtalanságot, elnyomást, ha mást nem, hát hazugságokat ostorozó baloldaliság. De hogy ennek mi a köze a KISZ-hez, erre még csak gondolni is nehéz visszamenőleges harag nélkül. A KISZ a pártállam csápja volt, később meg, ereje fogytán, a sunyi összekacsintás szaros ragacsa.

Egy ilyen válogatásnak, amely akár ki is emelhette volna az arra érdemes darabokat a posványos történelmi kontextusból, így, zavaros katyvaszként egyetlen értelme van: benyomni a CD-t, azt´ ordítani sörrel a kézben érettségi találkozó utáni szűk körűbb együtt maradáskor a jómódú régi haver nappalijában. Akkor meg miért is ne csusszanhatna be a programba - a lejátszó természetesen "random" üzemmódra állítható - a Gerillák Elment a repülője, rögtön a Guantanamera után. Guantanamera-feldolgozásokból egyébként CD-k egész sorozatát lehetne összeállítani, és lehet a Munkásőrség Központi Férfikara akármilyen érctorkú, bizony aligha férne be a válogatásba. Mert a legjobb szándékkal hallgatva is csak vicces, de nem hiteles. A Che Guevarát búcsúztató kubai dal, Fidel Castro házi zeneszerzőjének, Carlos Pueblának a szerzeménye - Hasta Siempre a címe egyébként, nem pedig Comandante - már inkább rendben van Berki Tamás és a Dely fivérek előadásában.

Az Orfeo együttes felvétele, egy chilei forradalmi dal magyarítása szintén a jobban sikerült dolgok közé tartozik, még most is feszültsége van, annak idején pedig, ha jól emlékszem, külön tetszett benne, hogy vették a fáradságot és charangón is játszottak benne. (Ami természetesen a fajtasokféleség szinten tartásának mai korszakában már bonyolultabb kérdés, miután nevezett pengetős hangszer a ritka övesállat páncélzatából készül.)

Volt az a pol-beatnek nevezett hülye, mű műfaj, fesztivált is rendeztek belőle 1967-ben, az amúgy nagyszerű Máté Péter az amerikai négerkérdés ügyében követte el botlását, Neményi Béla (ex-Atlantis) a Kennedy-gyilkosság körülményeit feszegette mérsékelt kíváncsisággal, ez volt az első és talán utolsó szervezett kísérlet az akkor beatzenének nevezett izé átfogó lenyúlására. Nos, ezt a dolgot borítsa inkább a feledés méltón sűrű szövésű fátyla, hiszen a felülről diktált mozgalomból bármilyen zenei szempontból is értékelhető mű nem született.

Boros Lajos késő-építőtábori tréfás középszerűsködését nehéz végighallgatni pironkodás nélkül, egyáltalán, a válogatás második felén a koncepció hiányából kibontakozó szerkesztői zavarodottság lesz úrrá. Visszaköszön a szomorú tény, hogy az akkori cenzorok igencsak aggályosan válogattak, amikor megpróbálták beemelni a hazai zenei köztudatba az amúgy remek munkásmozgalmi dalok első generációja utáni újabb, részben Európán kívüli protest-termést. Másrészt meg az, hogy ez a dalkultúra sokkal jobban kötődik a gyökereihez annál, mint hogy csak úgy transzplantálni lehessen rosszarcú seggfejek kénye-kedve szerint.

Kovácsy Tibor

Hungaroton, 2000

Csak a szívem szomorú

Tulajdonképpen mik neked a társadalmi együttélési normáid? - hasít az agyamba, ahogy az Ay Cubano dallamai felzendülnek. A kérdést tizenegy éves koromban szegezte nekem egy ifivezető a tábortűz mellett, majd könnyed gitárátvezetéssel rátért a Menekülhet már Battista, sasok impeeeriiaalista kezdetű strófára.

Az alapokkal tisztában kellett lenni. Viszont már vicces őrsi neveket sorolhattunk a zászlófelvonásnál, és gyakorlatilag kötelező volt a csókolózás, akárhányszor felcsendült a Leveles a május című alibi dal. Esténként azért inkább egyenes derekú szabadságharcosokról, kövér nagytőkésekről és áttörendő kerítésekről énekeltünk. Eközben szinte észrevétlenül, de elemi erővel összekapcsolódtak a kommunista eszmék a rejtelmes szexualitással, az ébredező önállósággal, a napsütéssel, valamint a Göncölszekérrel. Húszévnyi tapasztalat és gondolkodás sem volt elég arra, hogy teljesen szétválassza őket - ezzel szembesítenek a nagy nevű előadóművészek.

A 100 Folk Celsius az Ohiót játssza, és Berki Tamás még a Comandantéról szkettel. Boros Lajos - a tulajdonképpeni Lali király - akkoriban még rangrejtve járta birodalmát. A CD-n Vogával és Turnovszkyval állítja pellengérre a gerincteleneket, akik megették a hitüket. Sőt, a borítóról még azt is megtudhatjuk, hogy a 16 tonna Haraszti Miklós fordításában dobogtatott meg annyi ifjúkommunista- és úttörőszívet.

Zenehallgatás közben átélhetjük, pontosan mire gondoltak a HI-FI Magazin szakírói, amikor párnaeffektust emlegettek: az embernek tényleg az az érzése, mintha a mikrofon az ágyneműtartóba került volna. Az ismerős dallamok mégis azonnal felidézik a régi hangulatot. Meggyőződésem, hogy pár perc után a legelhivatottabb banktisztviselők szeme előtt is tábortüzek, magasztos célok, bátorságpróbák és a kizsákmányolás elleni büszke harc emlékei kezdenek kirajzolódni.

Megrázó, de nagyon tanulságos élmény, amikor az irracionális ilyen leplezetlenül szembeszáll a józan ésszel, úgyhogy mindenkinek ajánlom ezt az időutazást, együttélési normák ide vagy oda.

Berky Tamás

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.