A nép ópiuma: Időutazók (Mikor kezdődik a pofátlanság?)

  • Para-Kovács Imre
  • 2000. június 22.

Zene

Egy kereskedelmi tévé nem a Magyar Államvasutak, például sokkal kevesebb bosszankodással jár, ha a Jó estét, Magyarország!-ot késsük le, mint a szolnoki gyorsított személyt, de ez még nem jelenti azt, hogy teljesen mindegy, mikor kezdődnek a műsorok.
Egy kereskedelmi tévé nem a Magyar Államvasutak, például sokkal kevesebb bosszankodással jár, ha a Jó estét, Magyarország!-ot késsük le, mint a szolnoki gyorsított személyt, de ez még nem jelenti azt, hogy teljesen mindegy, mikor kezdődnek a műsorok.

A műsorok kezdését a műsorújságok közlik, és a tapasztalatlan tévénéző abból indul ki, hogy az ott leírtak megfelelnek a valóságnak. Nos, ez nem így van, illetve többnyire nincs így. Hogy miért, arra a következőkben próbálom a választ megkeresni.

A vizsgálathoz az RTV Részletest használtam, a nézéshez egy Elekta márkájú, kis képernyős tévét, az idő méréséhez pedig egy Déli Krónikához beállított, QQ típusú ébresztőórát.

A módszer viszonylag egyszerű volt, kinéztem egy műsort az újságból, és megvártam, hogy elkezdődik-e időben. Csak földi sugárzású csatornákat vizsgáltam, mert mást nem tudok fogni, a tendenciák azonban ezekből is könnyedén követhetők.

A Magyar 1 rutinjából és kormánypárti elkötelezettségéből eredően tartja magát ígéreteihez. A műsorok időben kezdődnek, egy-, maximum kétperces csúszások fordulnak csak elő, de ezek nem jelentősek, nyugodtan be lehet programozni a videót, nem fogunk csalódni, ha hajnalban, munkából hazaérve, meg akarjuk tekinteni a Magyar Szalont.

A másik két csatorna, a TV 2 és az RTL Klub sokkal lazábban bánik a kezdési időpontokkal. Mindkettőnél határozott a hajnali (egyeseknek reggeli) kezdés, amit az RTL Klub több-kevesebb sikerrel meg is tart a Híradóig, a TV 2 azonban, mivel nincs déli hírműsora, már itt megkezdi a tologatást. A délutáni, kora esti hírekig folyik a csúszkálás, de eddigre mindkét adó összeszedi magát, és pontban a megadott időben megkezdi sajátos beszámolóját a világban történtekről. Az első gond a főműsorok megkezdésekor jelentkezik.

Mindkét adónál bevett gyakorlat, hogy a műsorújságban kiadott kezdés alatt a reklámblokk indítását értik, ami videós szempontból tolerálhatatlan, de kiszámítható, viszont marketingstratégiailag érthető. Azonban ez még nem indokolja, hogy a TV 2 például képtelen felbecsülni, hogy meddig tart a Dáridó, és rendszeresen huszonöt-harminc perccel korábbra jelzi a Jó estét, Magyarország!-ot, mint az valójában elkezdődik. Ezt a tévedést néha valaki észreveszi, mire feliratban közli a nézőkkel, hogy például a Jó estét, Magyarország! csak 23 órakor kezdődik, de még ezt is képtelenek tartani, és egy váratlan ötlettől vezérelve 22.58-kor megjelenik Pálfy István a képernyőn.

Az RTL Klub sem zavartatja magát a 15-20 perces késések miatt, az Este szinte elkaphatatlan, ha nem nézem végig az előtte vetített, Megette a kutyám a diplomamunkámat - Igaz történetek típusú áldokumentarista baromságot.

A csúszásoknak tehát két oka van. Az egyik tudatos manipuláció, hogy a néző ne csak a filmre kapcsolja be a készüléket, hanem üljön előtte egész nap, a másik viszont egyszerű szakmai alkalmatlanság, mivel képtelenek az erre hivatottak megmérni egy műsor hosszát, vagy ami még rosszabb, nagy ívben szarnak rá, és csak beírnak egy kamu számot, ha nincs a kazettán a pontos idő.

Ez csak azért szomorú, mert egy médium szavahihetősége nem csak azon múlik, hogy hazudik-e a hírekben. Persze lehet, hogy az RTV Részletes tudatosan szabotál, bár ez azért nem nagyon valószínű.

Para-Kovács Imre

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”