A nép ópiuma: Szolgálati sugárzás (Kék fény)

  • 2004. április 15.

Zene

Vannak műsorok, amelyek fittyet hánynak történelemre, rendszerváltásra. Rezsimek jönnek-mennek, de a Kék fény marad. Mert úgy látszik, ez tényleg kell nekünk, nézőknek. A nézettségi indexek is ezt mutatják, a Kék fény az egyik legstabilabb közszolgálati műsor az M 1-en. Az alábbi gondolatkísérlet e rejtély okait próbálja meg felfedni.

Vannak műsorok, amelyek fittyet hánynak történelemre, rendszerváltásra. Rezsimek jönnek-mennek, de a Kék fény marad. Mert úgy látszik, ez tényleg kell nekünk, nézőknek. A nézettségi indexek is ezt mutatják, a Kék fény az egyik legstabilabb közszolgálati műsor az M 1-en. Az alábbi gondolatkísérlet e rejtély okait próbálja meg felfedni.

Először is el kell hárítanunk azt a kézenfekvő nosztalgikus érvelést, miszerint a Szabó László Kék fény műsorán szocializálódott magyar lakosság továbbra is reményeket táplál a tekintetben, hogy a mester egy napon visszatér. Itt és most ki kell jelentenünk, magunk nem tartozunk azok közé, akik visszavárnák a letűnt kor médiaszemélyiségét, aki, hogy úgy mondjuk, igen mély nyomokat és romokat hagyott maga mögött a 70-es, 80-as években. Meg később is. (Sz. L. híres médiablődlijét, mely keretében beavatta a magyarokat az Elbert János műfordító váratlan elhalálozása kapcsán lefolytatott nyomozás legapróbb részleteire kiterjedő összes lehetséges hazugságba, nos e performanszt nevezzük egyszerűen felejthetetlennek.) A kérdés ettől függetlenül érvényes: jelen műsor készítői is Sz. L. köpönyegéből bújtak-e ki, avagy heti rutinnak vagyunk-e csupán szemtanúi? Válaszunk, meg kell mondjam, bizonytalan.

A Kék fény mind formájában, mind felépítésében igen nagyon hasonlít a néhány perccel korábban sugárzott Híradóra, azzal a finom distinkcióval, hogy míg ez utóbbi javarészt a kül- és a hazai politikai élet játszóterein elkövetett tetteket, eseményeket (egyesek szerint bűntényeket) taglalja, addig a Kék fény főként a politikai erőtéren kívül eső, úgynevezett gazdasági és egyéb ügyeket tálalja a nagyérdemű elé. Meg aztán a Kék fény után nincs időjárás-jelentés. Mindkét magazint két műsorvezető, egy dekoratív hölgy és egy dekoratív úr prezentálja, s mindannyian jól passzolnak a díszlethez, bár a külsőségek alapján a híradósok büdzséje jelentősebb. Ha tehát annak a dolgozónak, aki hétfő este

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.