Az esemény (film)

  • - kg -
  • 2008. június 26.

Zene

Létezik Az elveszett frigyláda fosztogatóinak egy híres diákverziója: színtiszta szerelemből készített, igazi rajongói film (mára nagy becsben tartott ereklye), melyet három lelkes tizenéves rakott össze évek munkájával, a malacperselyben talált dugipénzből és a fészerből előrángatott díszletelemekből.
Létezik Az elveszett frigyláda fosztogatóinak egy híres diákverziója: színtiszta szerelembõl készített, igazi rajongói film (mára nagy becsben tartott ereklye), melyet három lelkes tizenéves rakott össze évek munkájával, a malacperselyben talált dugipénzbõl és a fészerbõl elõrángatott díszletelemekbõl. A Spielberghez gyakorta hasonlított M. Night Shyamalan is elkészítette a maga rajongói filmjét, kis szépséghibája azonban a dolognak, hogy õ a saját magával szembeni rajongását örökítette meg Az esemény címû dolgozatában. Ezt az apróságot leszámítva azonban szinte mindenben sikerült hûnek maradnia az amatõr kezdeményezések természetéhez. Például az ebben a körben igencsak elterjedt fogást, miszerint bemondásra kell elhinni, hogy szörny lapul a bokor mélyén, már elõzõ filmje, a Lány a vízben alkalmával elsütötte, de a végén azért csak kiugrasztott egy vicsorgó fenevadat a susnyásból. Új filmjében azonban még ennél is messzebbre merészkedett a baljóslatú semmi mutogatásában, amihez nem is kellett más, csak hogy a fõszereplõ (Mark Wahlberg) heurékát kiáltson, és fejét fogva gügyögje (amit egyébként minden szinopszis elárul): ajvé, a bokor a bûnös! Bûntársai sem akárkik, sorrendben: a fû, a fa és a virág. A film egyik komikusnak szánt jelenetében Mark Wahlberg egy szobanövényhez intéz engesztelõ szólamokat, majd elszégyelli magát, amikor kiderül, hogy mûvirág az illetõ. Olyan jól szerintünk akkor sem jött volna ki a dologból, ha igazi a növény, bár ebbe a merész világvégemoziba az is simán belefért volna, ha a megszólított árnyékcsuporka visszaszól.

Az InterCom bemutatója

*

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.