Az esemény (film)

  • - kg -
  • 2008. június 26.

Zene

Létezik Az elveszett frigyláda fosztogatóinak egy híres diákverziója: színtiszta szerelemből készített, igazi rajongói film (mára nagy becsben tartott ereklye), melyet három lelkes tizenéves rakott össze évek munkájával, a malacperselyben talált dugipénzből és a fészerből előrángatott díszletelemekből.
Létezik Az elveszett frigyláda fosztogatóinak egy híres diákverziója: színtiszta szerelembõl készített, igazi rajongói film (mára nagy becsben tartott ereklye), melyet három lelkes tizenéves rakott össze évek munkájával, a malacperselyben talált dugipénzbõl és a fészerbõl elõrángatott díszletelemekbõl. A Spielberghez gyakorta hasonlított M. Night Shyamalan is elkészítette a maga rajongói filmjét, kis szépséghibája azonban a dolognak, hogy õ a saját magával szembeni rajongását örökítette meg Az esemény címû dolgozatában. Ezt az apróságot leszámítva azonban szinte mindenben sikerült hûnek maradnia az amatõr kezdeményezések természetéhez. Például az ebben a körben igencsak elterjedt fogást, miszerint bemondásra kell elhinni, hogy szörny lapul a bokor mélyén, már elõzõ filmje, a Lány a vízben alkalmával elsütötte, de a végén azért csak kiugrasztott egy vicsorgó fenevadat a susnyásból. Új filmjében azonban még ennél is messzebbre merészkedett a baljóslatú semmi mutogatásában, amihez nem is kellett más, csak hogy a fõszereplõ (Mark Wahlberg) heurékát kiáltson, és fejét fogva gügyögje (amit egyébként minden szinopszis elárul): ajvé, a bokor a bûnös! Bûntársai sem akárkik, sorrendben: a fû, a fa és a virág. A film egyik komikusnak szánt jelenetében Mark Wahlberg egy szobanövényhez intéz engesztelõ szólamokat, majd elszégyelli magát, amikor kiderül, hogy mûvirág az illetõ. Olyan jól szerintünk akkor sem jött volna ki a dologból, ha igazi a növény, bár ebbe a merész világvégemoziba az is simán belefért volna, ha a megszólított árnyékcsuporka visszaszól.

Az InterCom bemutatója

*

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”