Bevezetés a jövőbe (könyv)

  • - bbe -
  • 2008. június 26.

Zene

Szokatlan műfajú kis kötet ez, mintha a Száz híres regény lett volna a minta: vagy egytucatnyi ifjú szerző (profi olvasó) számol be élményeiről pár flekkes könyvismertetőkben.
Szokatlan mûfajú kis kötet ez, mintha a Száz híres regény lett volna a minta: vagy egytucatnyi ifjú szerzõ (profi olvasó) számol be élményeirõl pár flekkes könyvismertetõkben. A vizsgált könyvek halmazát nem könnyû egységesen jellemezni: "az amerikai (angolszász) népszerû társadalomtudományok legfrissebb, legeredetibb és legsikeresebb darabjai, melyek nem tüntetnek nagy filozófiai mélységgel, de azért kóklerségnek sem neveznénk õket" meghatározás illik leginkább a recenzált mûvekre. Az üzleti tudományok, a társadalompszichológia, az internet és a hálózatok, a politikai kommunikáció titkait firtatják, csupa divatos dolgot, eredetien, okosan és szerfölött pragmatikusan, anélkül tehát, hogy az egész - a globális és lokális kapitalizmus - értelme, metafizikai beágyazottsága iránt különösebb érdeklõdést tanúsítanának. A szerzõk sok esetben a legszínvonalasabb és legizgalmasabb újságírásból emigráltak kis idõre a nagyobb lélegzetû, szervezettebb tudást igénylõ mûfaj világába. E könyvek közül jó néhány kapható magyarul is (a HVG élen jár az ilyes mûvek kiadásában, de jól teljesít maga a DEMOS is, bejátszik a Park és az Európa - csak így tovább!), pár meg nem: a Bevezetés a jövõbe kedvet csinál az olvasáshoz az elõbbiek, és új barázdát szánt az utóbbiak esetében. Vagy e könyvek olvasása helyett olvastatja magát; mint a fönt említett Száz híres regény. Mégpedig kielégítõ színvonalon: a recenziók többsége értelmesen, a vizsgált mû kontextusát és a vele szemben tett állításokat is bemutatva, megfelelõ nyelvi minõségben végzi el feladatát. Akárhogyan is, a szerkesztõk - lapunk két alkalmi szerzõje, Dessewffy Tibor és Sebõk Miklós - célkitûzése tiszteletre méltó: a DEMOS vonzáskörzetében think-tankoló ifjak felkarolása és munkára sarkallása egyrészt (hiszen olyan kevés a könyvolvasó ember ebben az országban!), a globális mûveltség terjesztése másrészt (hisz e kevesek közül is oly sokan csak marhaságokat olvasnak!).

Gondolat Kiadó, 2008, 231 oldal, 2390 Ft

****

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”