Budapestre jön a Pearl Jam

  • Narancs.hu/MTI
  • 2019. december 2.

Zene

Csaknem negyedszázadot kellett arra várni, hogy újra Magyarországra jöjjön az együttes.

A Pearl Jam jövőre, csaknem negyedszázad után visszatér Magyarországra: a világhírű amerikai rockzenekar 2020. július 15-én a Papp László Budapest Sportarénában ad koncertet.

A Pearl Jam jövő nyáron tizenhárom állomásos európai turnén vesz részt. A koncertsorozat 2020 június 23-án kezdődik Frankfurtban és július 22-én ér véget Amszterdamban. A csapat négy fesztiválon is fellép: a Lollapaloozán Stockholmban és Párizsban, a belga Rock Werchteren, valamint a londoni BST Hyde Park fesztiválon – közölte a szervező Live Nation hétfőn az MTI-vel.

A 2020-as európai turné olyan városokba is eljut, ahol hosszú évek óta nem léptek fel: Frankfurtban 1992 óta, Budapesten 1996 óta, Zürichben 2000 óta nem volt koncertjük. A jövőre 30 éves Pearl Jam eddig tíz stúdióalbumot készített; az első, a Ten 1991-ben, a legutóbbi, a Lightning Bolt 2013-ban jelent meg. A zenekar világszerte több mint 85 millió albumot adott el, 2017-ben beiktatták a Rock and Roll Hírességek Csarnokába.

Az együttes 1990-ben alakult Seattle-ben, az alapító tagok közül Eddie Vedder (ének, gitár), Jeff Ament (basszusgitár), Stone Gossard (gitár) és Mike McCready (gitár) ma is tag, a dobos 1998 óta Matt Cameron. A Pearl Jam 1996-ban Grammy-díjat nyert és olyan slágereket írt az elmúlt évtizedekben, mint a Jeremy, az Alive, a Rearviewmirror, a World Wide Suicide, a Yellow Ledbetter vagy az Even Flow.

A csapat eddig egyszer játszott Magyarországon, 1996 novemberében a Budapest Sportcsarnokban, a negyedik lemez, a No Code turnéja keretében. A jövő évi turnén a Pearl Jam előzenekara a White Reaper lesz.

MTI

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.