Koncert

Charles Lloyd és Jason Moran

Zene

Charles Lloyd és Jason Moran koncertjén a zongorista a színpadra lépve először megrázza a csöngettyűt. Aztán a szaxofonos Lloyd néhány akkordfelbontásra épülő, tiszta dallammal megnyitja a távlatot, a gyerekszobától egészen a kozmoszig. Előbb alton, ami olyan testesen szól, mintha az is tenor lenne, majd tenorszaxofonon emel a spirituálisba. A közönség elfelejt levegőt venni. Lloyd ugyan néha kicsit támaszkodik az erősítésre, de ezzel együtt a Zeneakadémia nagytermébe rég talált ennyire haza akusztikusan is a jazz – köszönhetően a perfekcionista, de azért spontán produkciónak, amit a 78 éves, legendás szaxofonos és kábé feleilyen idős társa mutat. Moran rettentően nagy tudású zongorista, aki mesterien bánik a szünettel (is). Amikor arra volt szükség, egy teljes jazzritmusszekció minden funkcióját magára vállalta. Lloyd meditatív játékát, a gospeltől az avantgárdig mindent magáénak tudó stílusát hosszan lehetne méltatni. Ötven éve jelen lévő, nagy hatású hang az övé. Fő gesztusa a hangfüggöny: egy előke ideje alatt az akkord, amit felbontva felvillant, olyan totális világot teremt, hogy a fő dallamhangot már régi ismerősként üdvözöljük. Azután kitartva, lassan lépked, jellegzetesen a fenti regiszterben tartva a dallamot, és onnan egy-egy futammal emlékeztet, hogy hol is vagyunk. Vittek magukkal New Orleans-i felvonulásra, templomba, a rabszolgák világába, átéltünk vihart és kataklizmát, ringatóztunk stride-ra a klubban és többször is igen mélyre néztünk magunkba. Egy intenzív óra után a katarzison már átesett közönség követeli a folytatást. Lloydék kijönnek, és még intimebb közelségbe engedik a nézőt, majdnem olyan hosszan, mint addig. Szédítő belegondolni, hogy Lloyd áprilistól őszig végigturnézza a fél világot, hol a Lukács Miklóst is felvonultató együttessel, hol az Új Kvartettel, aztán másikkal, amiben viszont megint Moran szerepel. Mennyi zene árad belőle!

Zeneakadémia Nagyterem, május 20.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.