Lemez

Xiu Xiu Plays The Music Of Twin Peaks

  • - minek -
  • 2016. június 26.

Zene

A Queensland Gallery of Modern Art tavaly kérte fel Jamie Stewartot és alkotótársait, hogy az ottani David Lynch-kiállítás zenei körítéseként adják elő Angelo Badalamenti Twin Peakshez írt zenéit, s láss csodát, ennek nyomán megszületett az utóbbi évek talán legjobb, szinte klasszikus értelemben szép Xiu Xiu-lemeze. Gyakorlatilag már a megőrzött eredeti zongoratémára épülő első szám (Laura Palmer’s Theme) nyomán nyilvánvaló lesz, hogy a nyersanyagot kellő tisztelettel, mégis határozott, az elbirtoklás határait kijelölő gesztusokkal sikerült magukévá tenni. Az absztrakció eme fokán a motívumok jól felismerhetőek, akár fütyülhetőek is, még a megfelelő jelenetek is beugranak a sorozat rajongói­nak – miközben a jól kifundált dekonstrukció rendre érzékelteti, hogy már réges-régen Stewarték saját, a lynchi rettenetes rengeteget idéző, elvarázsolt univerzumában járunk. Nehéz választani a jobbnál jobb adaptációk közül (Into the Night, Audrey’s Dance, Packard’s Vibration) – a torzított gitár, az érzéki vibrafonjáték és még Stewart vokálja is mind-mind hozzájárul a teremtően kísérteties hangulathoz.
A valaha Julee Cruise által énekelt, most Stewart hol androgün, hol dörgő tenorhangján megszólaló Fallingot pedig az első perctől kezdve, szőröstül-bőröstül asszimilálja a sci-fi horrorok alakváltó szörnyeinek hatékonyságával működő gépezet. A finálét még az Angela Seo által recitált L. Palmer-naplótöredékekre épülő Josie’s Past sem tudja agyonütni, sőt ilyenkor érezzük igazán, hogy ezt a produkciót nem csak hallani, de látni is kéne.

Polyvinyl/Bella Union, 2016

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.