Lemez

Xiu Xiu Plays The Music Of Twin Peaks

  • - minek -
  • 2016. június 26.

Zene

A Queensland Gallery of Modern Art tavaly kérte fel Jamie Stewartot és alkotótársait, hogy az ottani David Lynch-kiállítás zenei körítéseként adják elő Angelo Badalamenti Twin Peakshez írt zenéit, s láss csodát, ennek nyomán megszületett az utóbbi évek talán legjobb, szinte klasszikus értelemben szép Xiu Xiu-lemeze. Gyakorlatilag már a megőrzött eredeti zongoratémára épülő első szám (Laura Palmer’s Theme) nyomán nyilvánvaló lesz, hogy a nyersanyagot kellő tisztelettel, mégis határozott, az elbirtoklás határait kijelölő gesztusokkal sikerült magukévá tenni. Az absztrakció eme fokán a motívumok jól felismerhetőek, akár fütyülhetőek is, még a megfelelő jelenetek is beugranak a sorozat rajongói­nak – miközben a jól kifundált dekonstrukció rendre érzékelteti, hogy már réges-régen Stewarték saját, a lynchi rettenetes rengeteget idéző, elvarázsolt univerzumában járunk. Nehéz választani a jobbnál jobb adaptációk közül (Into the Night, Audrey’s Dance, Packard’s Vibration) – a torzított gitár, az érzéki vibrafonjáték és még Stewart vokálja is mind-mind hozzájárul a teremtően kísérteties hangulathoz.
A valaha Julee Cruise által énekelt, most Stewart hol androgün, hol dörgő tenorhangján megszólaló Fallingot pedig az első perctől kezdve, szőröstül-bőröstül asszimilálja a sci-fi horrorok alakváltó szörnyeinek hatékonyságával működő gépezet. A finálét még az Angela Seo által recitált L. Palmer-naplótöredékekre épülő Josie’s Past sem tudja agyonütni, sőt ilyenkor érezzük igazán, hogy ezt a produkciót nem csak hallani, de látni is kéne.

Polyvinyl/Bella Union, 2016

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.