Lemez

Clutch: Book of Bad Decisions

  • Soós Tamás
  • 2018. október 27.

Zene

A több mint negyedszázada működő amerikai együttesnél alapszabály, hogy tízévente feltalálja magát, és új korszakot nyit egy remekművel, miközben az alapokat – funkkal összekarcolt ősrockot döngettek mindig is – csak minimálisan csiszolja tovább. A mestermunkára aztán rádupláz még egyszer (a 2004-es Blast Tyrantet a bluesos Robot Hive/Exodus, a 2013-as Earth Rockert a szintén hibátlan Psychic Warfare követte), és utána jöhet egy kitérő, vele együtt egy szolid megingás.

Nos, ennél a megingásnál tartunk most, a Book of Bad Decisionszel, amely nem húzza be a mesterhármast, bár a probléma inkább mennyiségi: a 10 számosra tervezett lemez 15-ösre hízott. Amit viszont az első félidőben kapunk, az megint csak tízből tízes rock and roll, amely izgalmas keresztmetszetét nyújtja a két csúcslemez, a Blast Tyrant és az Earth Rocker zenei világának. Méghozzá úgy, hogy sikerül azt egy kis Hammonddal, máskor meg olyan rock and roll zongorázással fellazítani (Vision Quest),ami még a nyugdíj és a sír között tanyázó Jerry Lee Lewis lábába is visszaállítja a bugit. Az In Walks Barbarellában a fúvósszekciót is bevetik, de a legnagyobbat – persze csak a szatirikusan politizáló How to Shake Hands után – azokkal a lezser bluesokkal terítik (Hot Bottom Feeder és a címadó szám), amelyekben komótosan pakolássza egymásra a grúvokat Tim Sult, a Clutch csodafegyvere. A hangzás karcosabb, mint valaha (élőben, régi csöves erősítőkkel rántotta fel a lemezt a Jack White útját is pátyolgató producer, Vance Powell), a zenekar másik adu ásza, az oroszlánhangú Neil Fallon pedig szintén csúcsformát mutat. Olyan emlékezetes refrént, mint a Spirit of ’76-é, nem kent még a fülünkbe, de a szürreálisan költői, Emily Dickinsont, Hieronymus Boscht meg a marylandi ráktorta receptjét felemlegető szövegeket is érdemes átbogarászni. Nem korszakalkotó a Book of Bad Decisions, de ha a pályatársak felől nézzük, ez még mindig a megugorhatatlan szint.

Weathermaker Music, 2018

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.