Lemez

Joseph Haydn: Szimfóniák

  • - csk -
  • 2018. október 27.

Zene

Az első nagy bécsi klasszikus olyan, mint a vitamin: időről időre magunkhoz kell venni belőle egy adagot, hogy jól működjünk. Csak míg a vitaminokra a testnek van szüksége, Haydnra a léleknek. Száznégy szimfóniája hatalmas tenger, amelyből bárhol meríthetünk, biztosak lehetünk benne, hogy mindig értékes tartalmat találunk. Az előadóknak persze el kell dönteniük, hogy mely műveket választják, és miért. Sokféle szempont lehetséges, a Capella Savaria legutóbb három egymás melletti sorszámú szimfóniát játszott lemezre régi együttműködő partnere, a brit Nicholas McGegan vezényletével: a 79-est, a 80-ast és a 81-est (F-dúr, d-moll, G-dúr), ezek egy alomból valók, mindhárom az 1784-es esztendőt képviseli.

Haydn ekkortájt utolsó évtizedét tölti az Esterházyak szolgálatában, s hírneve Európa-szerte egyre nő. Hogy miért, arra frappáns választ adnak ezek a művek is a maguk kifogyhatatlan invenciójával, találékonyságával, humorával, számtalan eredeti ötletével és jellegzetesen haydni meglepetéselemével. E szimfóniák a játékos teremtőerő diadalai. Hogyan kell az ilyen zenét megszólaltatni? A harminchét éve működő, szombathelyi Capella Savaria világos választ ad a kérdésre: érdeklődve, a részletekre figyelve, felfedező kíváncsisággal. McGegan vezényletével az ínyencségekre és szabálytalanságokra fogékonyan, friss intellektussal, alkotó derűvel fordulnak Haydn egyszerűségükben is furfangos zenéi felé, megmutatva, hogy minden tétel külön világ. Lendület, rugalmasság, puha hangzás, élénk színek – az előadások megidézik Haydn szellemét.

Hungaroton, 2018

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.