Lemez

Daniel Lozakovich: Csajkovszkij

  • - csk -
  • 2020. március 13.

Zene

Amikor másfél éve megismertük a belorusz apától és kirgiz anyától származó, Svédországban született és nevelkedett, akkor 17 éves hegedűs bemutatkozó lemezét, csupa Bach-művel, azt kellett megállapítanunk, hogy ez nem egy tizenhét éves, hanem egy bölcs, letisztult ötvenes muzsikálása. Úgy éreztük, van ebben a zenélésben valami nyugtalanító zártság, kerekség, megbonthatatlanság. Mindez persze kérdéseket is sugallt, amelyek valahogy így szóltak: Mi lesz ebből? Ez most a kezdete valaminek, vagy a vége? Hol itt a kamaszkor lázadása, hol a hab, amelynek idővel el kell majd forrnia? Fog még mélyülni ez a játék, lesz hová fejlődnie?

Nemrég megjelent Lozakovich újabb CD-je, csupa Csajkovszkij-művel: a Hegedűversenyt halljuk, és hat rövidebb darabot, hegedűs kedvenceket (Mélodie, Valse sentimentale, Méditation), de vokális zene átirata is megszólal, halljuk például Lenszkij híres áriáját az Anyeginből. (Az Orosz Nemzeti Zenekart az ifjú művész mentora, Vlagyimir Szpivakov vezényli – mindvégig bámulatra méltón magas színvonalon.) A lemez, mintha csak választ akarna adni a korábbi kérdésekre, felvonultatja mindazt, amit a korábbi Bach-felvételekből talán hiányolnunk kellett: ezúttal van tűz, szenvedély, sodró lendület, felszabadult kifejezésmód, sok nagy, drámai hangsúly, de van elegancia és ékesszólás is. Nyilvánvaló, hogy ez a hegedűs mindent tud, s Bachja azért volt zártabb, mert az előadó tudatosan szűkítette le a kifejezőeszközök körét. Lozakovich rendkívüli hegedűs és nagy formátumú muzsikus, sokat fogunk még hallani tőle és róla.

Deutsche Grammophon, 2019

 

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.