Koncert

Deep Purple

  • - legát -
  • 2020. február 18.

Zene

A The Long Goodbye című turné 2017 májusában kezdődött, s a tervek szerint 2020. október 29-én ér véget. Addigra Ian Gillan énekes és Roger Glover basszusgitáros 75, Ian Paice dobos 71 éves lesz, de arra mégsem vennénk mérget, hogy ezzel végleg lezárul a zenekar története. Már csak azért sem, mert régen láttunk ekkora telt házat a budapesti arénában.

A Deep Purple-nek több „legendás” és annál is több „egyéb” felállása volt, de ez a mostani, Don Airey (71) billentyűssel és Steve Morse (65) gitárossal kiegészülve a legmasszívabb; 2002 óta játszanak együtt. Budapesti fellépésükön úgy tűnt, egyáltalán nem unják, és még komolyan is veszik a munkájukat: tökéletes hangzást, hibátlan produkciót hallhattunk. De tudjuk jól, hogy ez önmagában semmit sem ér, az elmúlt harminc évben ugyanis jó néhány Deep Purple-koncertet vágott hidegre Gillan, akit már a hetvenes évek végén is azzal cinkeltek, hogy elvesztette a hangját.

Nos, ami az éneklést illeti, az „életkori sajátosságokat” is figyelembe véve egy rossz szavunk nem lehet az egykori Jézus Krisztus Szupersztárra, csakhogy ennek az volt az ára, hogy Gillan frontemberként úgy viselkedett, mint aki véletlenül került a színpadra. Elénekelte, amit el kellett – a Highway Start, a Demon’s Eyest, a Bloodsuckert, a Smoke on the Watert és még sok mást –, majd hátralépett, sokszor el is tűnt, és csak a következő versszakra tért vissza. Persze senki nem vár higanymozgást, léggitározást vagy headbangelést egy 74 éves embertől, de Gillannek azonkívül, hogy a Lazy című szám közepén fejére tett egy Mikulás-sapkát, egyetlen emlékezetes megmozdulása nem volt. Tovább rontotta a helyzetet, hogy ehhez a hetvenes éveket idéző minimalista színpadkép párosult, amit közhelyes és korszerűnek még véletlenül sem mondható vetítéssel próbáltak feldobni. Mindent összeadva: élmény volt élőben hallani a Deep Purple-t, látni kiábrándító.

Papp László Budapest Sportaréna, december 9.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.