Koncert

Vörös Niki Quintet: Anita O’Day Night

Zene

Miután az énekesnő idén egy igazán jól sikerült lemezt készített, amelyet egy másik énekesnő, Abbey Lincoln tiszteletének szentelt, joggal lehettek komoly elvárásaink. O’Day (1919–2006) nimbusza alig csökkent az utóbbi évtizedekben, noha hosszú, kalandos élete során „csak” szvingénekesnőként tartották számon. Azonban fantasztikus imp­rovizációs készségének és egyenes, szentimentalizmustól ódzkodó stílusának köszönhetően a modernebb ízlésű rajongók sem intézhetik el egy kézlegyintéssel. Szerénysége, közvetlensége, kapcsolatteremtő képessége hasonló karaktert sejtet, mint amilyen Vörös Nikié, aki ezen az estén szerencsére Anita egykori önironikus megnyilvánulásait is „átvette”.

Mivel a koncert programjából korábban Niki csak két számot tartott repertoáron, meglehetősen komoly felkészülést igényelhetett a szett összeállítása saját újrahangszerelésekkel vagy az eredetieket reprodukálva. Az énekesnő valóban az O’Dayre jellemző könnyedséggel szólalt meg, az I Can’t Give You Anything but Love, a Bewitched… és a Sweet Georgia Brown különösen jól sikerült, a kíséret pedig élvezetes, eleven képet rajzolt Anita O’Day zenei világáról. Igaz, hogy Vörös László a zongoránál egy stilisztikailag szűk tartományban mozog, de ott briliáns, ami egy ilyen repertoárnál ideális. Subicz Gábor a szólóival néha nem tudta megvalósítani zenei ambícióit, ennek ellenére kiváló trombitás, és megérdemelten kapott többször nyíltszíni tapsot. Csuhaj-Barna Tibor bőgőn és Jeszenszky György dobon kellő szenvedéllyel és jó ízléssel hozták a korhű, de újraértelmezett lüktetést.

Budapest Jazz Club, december 13.

 

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.