Lemez

Kicsi, erős – Dog Attack: Dog Attack; Ghostchant: Slaves

  • Vincze Ádám
  • 2014. március 6.

Zene

Az undergroundban visszatért a hatvanas-hetvenes évek kislemez-tendenciája. Nagylemezeket egyre kevésbé éri meg készíteni, és a zenekarok inkább a folyamatos jelenlétet választják: felvesznek néhány dalt, majd valahogy úgy dobják fel az internetre, mint ahogy a hetvenes évek angol punkbandái szórták szét a pár dalos, sebtében legyártott bakelit kislemezeket.

A hazai zenészek is követik ezt a trendet, a két friss zenekarnév veterán magyar muzsikusok új bandáit takarja. A Dog Attack gyakorlatilag a sajnálatosan megfáradt Chief Rebel Angel utódjának számít, hiszen egyrészt itt játszik a két lemezt megért zenekar utolsó időszakának dobosa, a még ezer más helyről is ismert Binder Gáspár, a gitáros pedig az a Kiss Barnabás, aki nemcsak a Chief Rebel Angelben, de a sajnos lemez nélkül feloszlott, zseniális egri stoner-grunge brigádban, a Polly Is Deadben is játszott. Hozzájuk csatlakozott a Human Error énekes-gitárosa, Magyar Gábor, illetve a Haw és az Igor basszusgitárosa, Szabó Péter, és így jött létre a Dog Attack, ami ugyan hallhatóan nem akar Chief-utódzenekar lenni - Felföldi Péter fogós énekdallamait nem is nagyon lehetne reprodukálni -, mégis valahol hasonló úton mozog. Gyors, kíméletlen, de mégis rock 'n' rollos, nagyon-nagyon szerethető punkzene ez, valahol a Disfear, a Zeke és a Genocide Superstars metszéspontján, imádnivalóan bunkó hangzással - a már most gazdagon burjánzó zenekari folklór szerint mindezt pár óra alatt ütötték össze egy sufnistúdióban. Ennél jobbak talán csak élőben lehetnek, amiről mindenki meggyőződhet hamarosan, hiszen a Dog Attack február 17-én egy amerikai hardcore-legenda, az M.O.D. előtt játszik a Kontra Klubban.

A Ghostchant szintén veterán arcokból áll: itt van többek közt Jakab Zoltán, az Európát annak idején rommá turnézó Newborn, illetve a Bridge To Solace egykori énekese, valamint a Nadirból és a The Idoruból két-két zenész. A Ghostchant kazettán és bakeliten is megjelent négydalos anyaga felfogásában hasonló a Dog Attackéhoz, hiszen ugyanúgy a hardcore-punk volt az alap, mint odaát, itt azonban mind a tempók, mind a dalok változatosabbak és átgondoltabbak is. A Ghostchant legnagyobb előnye talán az, hogy a sokféle zenei hatást úgy tudják jó dalokká transzformálni, hogy a kellemetlen eklektikusság helyett egységesen magas színvonalú anyagot kapunk, amiben pont úgy megvannak a grindba hajló őrjöngések, mint a Neurosis-szerűen fájdalmas lassulások - például a záró Devoid/Disposedban, ami talán a legjobb dal ezen a kislemezen. A klisémentesen megfogalmazott, okos dalszövegekért pedig külön jár a piros pont.

Mindkettő elérhető a zenekarok bandcamp oldalán

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.