Fesztivál

Egy nap Mádon

Zene

Az ötletet talán a mádi zsidóval kapcsolatos szólásmondás ihlette: négy pincészet hívta kertjébe a vendégeket négy eltérő műfajú koncertre, csak itt a közönség nem távozott üres kézzel, mint az a bizonyos, boros szekéren szundikáló, szállítmányát tovább- és továbbhordozó zsidó. A Zempléni Fesztivál programját folyamatosan pótszékezni kellett, a lelkes vendégsereg nem fáradt bele a nyolcórás processzióba.

A Budafoki Dohnányi Kamarazenekarból alakult vonósnégyes, illetve vonósötös Haydnt és Mozartot játszott érzéssel a Royal pincészetben, az óriási gazdasági épületek között valami elmondhatatlan idillt teremtve. Lehet, hogy ezt prológusnak szánták, viszont felülmúlhatatlanra sikeredett: bájos házi muzsika a ligetben, Berán Gábor primárius illő bevezetőivel. Demeter Ervin látta vendégül a Vivát Bacchus a capella szextettet Pécsről, akik bordalokra specializálták magukat. Egy csepp bor is elég ürügy nekik, hogy átdolgozzanak egy-egy dalt. Aki hiányolta volna az eredetiséget, a szeriőzt vegyes, szellemes és könnyű műsorukból, azt rögtön meginvitálták másnapi ősbemutatójukra, egy bordalmisére. A Holdvölgy pincészet egy kassai–budapesti klezmer produkciót látott vendégül, a Di Salomon Kapelyét. Pontos és hiteles muzsika csendült fel a figyelmes közönségnek, de valahogy a táncolás dimenziója és lüktetése kimaradt ez alkalommal. Az éjszakába nyúló ellenállási darab a Percze családi komplexum hegyoldali levendulásában Szakcsi Lakatos Béla, Babos Gyula és Kőszegi Imre retró koncertje volt: a negyven éve velük a Rákfogót alapító Orszáczky Jackie és az egész, valóban legendás együttes emlékére. A Fekete-Kovács Kornéllal és másokkal kiegészült zenekar biztos kézzel hasította ki saját múltjából a maradandót, és tett hozzá illően hosszú szólókat, meg standardeket, pop- és bluesbetéteket.

25. Zempléni Fesztivál, augusztus 20.

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.

A botrány határán

A Nádas-életműsorozat leg­újabb kötetét a színházi világnap alkalmából mutatták be az Örkény Színházban. Hogy hazai színházi életünk hogyan viszonyul ezekhez a magyar drámahagyományból kilógó művekhez, arra éppen egy Örkény-dráma, a Kulcskeresők címével válaszolhatunk.