Egy brit cyberkrimi - Richard Morgan: Valós halál (könyv)

  • Papp László Tamás
  • 2006. december 21.

Zene

A szerzőnek az albioni végekről sikerült olyan cyberpunkot kanyarítania, amelynek van követhető cselekménye. Ez pedig a műfajt ismerve önmagában is főhajtással díjazandó.

A szerzőnek az albioni végekről sikerült olyan cyberpunkot kanyarítania, amelynek van követhető cselekménye. Ez pedig a műfajt ismerve önmagában is főhajtással díjazandó. A sci-fi irodalom fenti ösvényét létrehozó gibsoni Neurománc-univerzum stílusjegyeivel bíró regények szálai többnyire átláthatatlanul kuszák.

Az Altered Carbon magyar kiadásával próbálkozóknak nem kell ilyesmitől félniük. Az SF-krimisorozat nyitó részét méltán illethetjük az "emberarcú cyberpunk" jelzős szerkezettel. A krimiírás hagyományos szabályaival ötvözött, a XXV. századi Földön játszódó posztmodern agymenés lényegét az itthoni cím az eredeti angolnál is jobban kifejezi. A távoli jövőben az elmúlás mint olyan de facto megszűnt. Minden ember fejébe implantátumot szerelnek, rámentve az illető komplett tudatát. Ha a test külső behatástól megrongálódik, rögvest újat klónoznak, belenyomva az eltárolt személyiséget. Kizárólag akkor jön el a felülírható hattyúdalt kiszorító valós halál, ha a mentális hordozóeszköz is tönkremegy. Ám az igazán gazdagok ezt sem kockáztatják meg, lélekként is emlegetett humán szoftverjükről lemezre kiírt biztonsági kópiát csináltatnak, amit rendszeresen frissítenek. Így tesz a matuzsálemi kort elérő nábob, Laurens Bancroft is. Egy nap mégis a szétégetett porhüvelyére bukkannak luxuslakosztályában. A körülmények öngyilkosságra utalnak. Pedig miért tenne bárki ilyet, ha tudja, úgyis hiába, a csúcstechnológia azonnal visszazárja a létbe. És ki törne feleslegesen olyasvalaki életére, akinek számtalan, páncélteremben őrzött másolata van?

A rejtély kibogozása a rovott múltú, az univerzum érdes részének számító Harlan Világáról elszármazott, magyar gyökereket is felmutató veterán, Takeshi Kovacs feladata. Nem épp saját jószántából vállalja a megbízást: csak úgy szabadulhat a tudatát fogva tartó digitális börtönből, ha rááll a dologra. És innentől nincs visszaút, Morgan könyörületet nem ismerve diktál belénk egy testnedvek, nikotin, alkohol, kocsonyás létfenntartó gél és cseppfolyós, biomorf orgiadrogok vegyítéséből mixelt koktélt, amelyen olívabogyó helyett mindenütt figyelő, rovarszerű elektronikus szemek lebegnek, és a gőze is hallucinogén. Betűi átszippantanak egy olyan, végtelenített jelenbe, ahol a földi örökkévalóság lehetőségétől még dermesztőbb lesz a halálfélelem. Summázva tehát: egy próbát megér.

Fordította: Totth Benedek, Agave Könyvek, 2006, 464 oldal, 2680 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.