Élet ballonban - Robert De Niro: Az ügynökség (film)

Zene

Hál' istennek, még egy rövidítéssel beljebb vagyunk. De Niro, úgy is, mint rendező, producer és mellékszereplő, egyszer és mindenkorra tisztázza, mit takar a három betű: CIA.

Hál' istennek, még egy rövidítéssel beljebb vagyunk. De Niro, úgy is, mint rendező, producer és mellékszereplő, egyszer és mindenkorra tisztázza, mit takar a három betű: CIA. Ideje volt. A filmkészítők, nagyon helyesen, tarthatatlannak ítélték a helyzetet, hogy miközben jöttment akciófilmek tucatjaiban tűnik fel (légi felvételen, a kép alján a pontos idővel) a híres langleyi komplexum, sokszor még az alagsori márványpadló sasmadaras címerébe is hiba (ad absurdum más szárnyas) csúszik. Majd most! - ezzel a tisztán hallható felkiáltással vetjük bele magunkat a Central Intelligence Agency történetébe, de nem ám olyan hűbelebalázs módjára, a kézikamerás süvölvényekre jellemző stílusban, hanem csakis "a régimódi történetmesélés eszközeivel". Minden beállítás úgy fest, mint amin egy kisebb stáb pepecselt hetekig, a többnyire fülbe súgott dialógusok (államtitkok cserélnek így gazdát) pedig olyan ünnepélyesen kimértek, egyszersmind frappánsak, mintha Quentin Tarantinót kérték volna fel az október 23-i beszéd megírására. Nem olyan rossz bolt azért ez sem, a patrióta passzusok mellett például lehet szólni arról, kiket nem láttak szívesen tagfelvételkor a WASP alapítók (vajon kiket: zsidókat, négereket, de a katolikusokat is csak módjával), illetve megtudhatjuk azt is, odaát ki számít magyarnak (amerikainak) és ki turistának. Persze az sem mindegy, hogy mindezt a sok keserű szellemességet kitől halljuk, színésztől-e vagy Harrison Fordtól. Jó pont, hogy De Nirónak mindenkihez megvolt a száma, akin jól mutat manapság a hálózati ballonkabát (pl. William Hurt, Alec Baldwin, Michael Gambon), ahol pedig hiánya volt, ott maga ragadott sétabotot és tette tiszteletét saját filmjében (a CIA-alapító ősapa szerepében). Gambon konspirál és verset szaval, Hurt elárul és kéjesen matat a bonbonos dobozában, Baldwin megfigyel, és úgy dobja el a csikket, mint Bogart, De Niro pedig nagyhatalmú rokkantnyugdíjasként irányít a háttérből. Remek kabinetalakítás valamennyi, ők azonban csupán kiszolgált teremőrök ebben a kissé pókhálós kémipari múzeumban. A tárlatvezetés Matt Damonra marad, akinek harminc évet kell öregednie a szemünk láttára ahhoz, hogy a szétbombázott Berlinből eljussunk a Disznó-öbölig és tovább. ' testesítené meg a közmondásos szürke eminenciást, az ügynek élő csendes amerikait, akire a nemzetféltésre és apahiányra építő ügynökségnek oly nagy szüksége van. Az évek múlását egyre vastagabb szemüvegkeretekkel érzékeltető színész időskori jeleneteiben leginkább a Bádogdob groteszk gyerek-felnőtt hősére hasonlít: egy öregecske gyerekemberre, aki úgy tud nézni, mint az ifjabb Keresztapa, közvetlenül bátyja meggyilkoltatását követően.

Az Intersonic bemutatója

Figyelmébe ajánljuk

Szemrevaló: Jakob lova

  • SzSz

„A tehetséged olyan, mint a szalonna. Nem elég fellógatni a kéménynél. Először jól be kell dörzsölni sóval, majd mindennap ellenőrizni kell!” – tanácsolják Elsie-nek, akinek a szalonnához illő tehetsége konkrétan az éneklés.

Szemrevaló: Haldoklás, de komédia

Bár a film nem tragikus hangoltságú, néhol finom iróniát is tapasztalhatunk, azért a térdünket nem fogjuk csapkodni két öregember (a férj alzheimeres, a feleség rákos) agóniája, meg egy az életét kudarcként megélő zeneszerző öngyilkossága láttán.

Nincs meglepetés

Ráfoghatjuk akármire, hogy lelki táplálék, fajunk szellemi öröksége, a művészet (egyik) elsődleges célja akkor is a nőszerzés. Eszmei fajfenntartás, ha úgy tetszik.

Minden út Rómába vezet

Azt túlzás lenne állítani, hogy David Gil­mour végigdolgozta volna az elmúlt 35 évet. A Pink Floyd énekes-gitárosa a kilencvenes évek elején ismerkedett meg Polly Samsonnal, akivel családot alapított, és aki lényegében a fő alkotótársa lett. Gilmour rengeteg időt töltött, illetve tölt még mindig a szeretteivel, és elsősorban emiatt ad ki csupán évtizedenként egy lemezt. 

Teszt

Három pár, háromféle társadalmi státusz, háromféle dinamika, három kudarcos viszony – megvan a harmadik darabja is Hajdu Szabolcs párkapcsolati trilógiájának.

Szellem a palackban

2024. január 1-jén nagy dolog történt Magyarországgal, évszázadonként jó, ha egy ilyen kitüntetett alkalom adódik, a teljes napfogyatkozás például biztosan smafu hozzá képest. Hazánk – nos, távolról sem elsőként a kontinensen – bevezette az italos palackok betétdíját, mindközönségesen az üvegvisszaváltást.

Falmelléki dallamok

A magyar uniós elnökségről szóló plenáris vitát ugyan lapzártánk után rendezik (amikor ezt önök olvassák: rendezték) az Európai Parlamentben, de Orbán Viktor reakciója a korábbi szereplései alapján előre kisakkozható.

„Idegen vagyok magamnak”

Ebben a különös interjúkötetben, amelynek több fejezetében egy-egy harmadik fél is bekapcsolódik a beszélgetésbe, Gyárfás Dorka többnyire afféle narrátorként kíséri Kulka Jánost, csupán alkalmanként lendítve tovább a témát egy-egy új irányba.