És festék... - Lakner László: Isa pur... (kiállítás)

  • Hajdu István
  • 2007. június 28.

Zene

Vilém Flusser szerint az írás, pontosabban az ábécé "feltalálásának"alapvető oka az volt, hogy kellett egy eszköz, egyszersmind módszer, amelynek révén meghaladható, a szó szoros értelmében felülírható a mágikus-misztikus, vagyis prehistorikus tudat, s hogy következésképpen megnyílhasson és tágulhasson a tér a historikus tudat előtt. Vagyis az ábécé a történeti tudat kódjává lett.

Vilém Flusser szerint az írás, pontosabban az ábécé "feltalálásának"alapvető oka az volt, hogy kellett egy eszköz, egyszersmind módszer, amelynek révén meghaladható, a szó szoros értelmében felülírható a mágikus-misztikus, vagyis prehistorikus tudat, s hogy következésképpen megnyílhasson és tágulhasson a tér a historikus tudat előtt. Vagyis az ábécé a történeti tudat kódjává lett.

Lakner László több ízben is elmondta: pályáján a konceptuális és lettrista munkák a hatvanas évek közepe-vége óta párhuzamosan készültek a tisztán festői művekkel, s hogy épp mit csinál, az az adott pillanat termékenységén múlik. A kilencvenes évek elején Beke Lászlóval beszélgetve megjegyezte: "A különbség az én munkáim és a legtöbb vizuális költő munkái között az, hogy az én kiindulópontom a festészet. Hogy nyomtatott betűkkel vagy kézírással: nálam mindenből kép lesz, és nem irodalmi kontextus. Így ezeket a képeket is áthatja a festői gesztus (...): fel akarják szabadítani a nézőt, a betűket, mint 'anyagot' látni, mint a festészet autonóm építőelemét, mint a színt vagy a formát."

Ha Flussernek igazat adunk, és miért is ne tennénk, majd elfogadjuk-megértjük Lakner szavait is (nem lehet ellenük kifogásunk), pontosan látjuk azt az elegyet, sajátos szellemi applikációt, aminek képében a művésznek - elsősorban - az irodalom héroszainak nyomát megörökítő festményei és grafikái, másodsorban és kevésbé pregnánsan könyvmunkái és néhány konceptje leírható.

Az elmúlt nagyjából negyven év alatt Lakner kezén sokszor és sokféleképpen formálódott meg a betű, a szó és a szavakat hordozó-konzerváló könyv képe is. Célan töredezett, elfojtott mondatai, Wittgenstein túlidézett, legendás negatív tautológiája, Goethe és József Attila, Lukács György és Radnóti, Petőfi és Novalis; verssorok, szavak, aláírások. És persze festőké, muzsikusoké, az autographiához való kemény vonal-hűség szigorával, hiperrealista módon felnagyítva az eredeti karaktereket. Lakner a fiktív vagy éppen valódi levelek, kéziratok, szignók transzmutációja révén átintellektualizálta önnön érzéki informel festészetét, és sajátos, szándékolatlanul is ironikus quodlibetet formált. Ami az egészben a legérdekesebb, hogy az írással, a betűk felhasználásával nemcsak a szabad festői gesztusokat köti meg egy nagyon is történeti, nagyon is konkrét, nagyon is asszociatív intellektuális jellel, struktúrával vagy éppen a kihagyás, az elhallgatás és a rejtés bonyolult mechanizmusával - mint például a zárttá festett könyvtárgyak esetében -, hanem csöndesen, már-már lírai, de semmiképpen nem drámai "kedéllyel" ellentmond Flussernek. Lakner szignói, idézetei éppen az autographia, a kézírás iránt érzett, de nem is érzett, inkább kikövetelt mágikus-misztikus tisztelet, a megszemélyesülés patetikus ikonjaiként is nézhetők; ikonként, amelyek éppen hogy kimondják a nevet, és éppen hogy nem a kép, hanem a név megjelenítése, a név kinyilatkozása-kinyilatkozódása által válnak - persze - képpé, de elsősorban mégiscsak valamiféle szakralitásnak, metafizikai tiszteletnek az eszközévé. Mintha visszalépnének, a betűk ellenére, a Flusser által historikusnak mondott tudat "korszerűsége" elől egy ősibb állapotba: a név, amint képpé válik, bálvánnyá is lesz, a folyamatban rejlő öszszes (latens) iróniatartalékot felhasználva.

Néhány munkáján azonban éppen ellenkezőleg jár el. Azt hiszem, úgy tesz, mintha a jeges-zord Church-Turing-tétel szellemét követné: a tétel szerint "a matematika problémái csak a matematika művelésével oldhatók meg". Lakner vastagon átfest, ráadásul klasszikusan, Piero Manzonit megidézve monokrómmá tesz egy-egy szöveget, az olvashatatlanságig elfedve azt, s "bebizonyítja", hogy az irodalom, pontosabban a tipográfia és a könyvészet festészetként csak festőileg magyarázható, vagyis - és ez már valóban ironikus konceptualizmus - a befestett felület, bármit rejt is, festészet, s az alapként szolgáló lektűr vagy filozófiai alapvetés, Petőfi vagy Lukács György semmi más, mint festékkel bevonandó felület, mely a processzus befejeztével festészetté válik. Az iróniát és a konceptualizmust persze felülírja, felülfesti az igazi festészet, tehát az iménti rabulisztikus ravaszkodás végül is teljesen felesleges, Lakner egyszerűen fest mint festő, miközben tág helyet ad az értelmezésnek, de persze, talán, meg is követeli a kommentár rétegzettségét.

A tárlat egy korábban, ha jól tudom, valamikor a nyolcvanas években tervezett Radnóti-emléktábla elkészültét és avatását ünnepli. A múzeum kertjében felállított bronz dombormű felülete sem délelőtti napfényben, sem esti villanyfényben nem értelmezhető, önkioltott kvázikonceptként hirdeti a lakneri festészet dicséretét a lakneri szobrászattal szemben.

Petőfi Irodalmi Múzeum, július 15-ig

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.