Film: Átkozott film (Elátkozott generáció)

  • Para-Kovács Imre
  • 1996. június 27.

Zene

Para-Kovács Imre

Az Elátkozott generáció című Gregg Araki-film egy trilógia második darabja, de az első részt a magyar mozik nem adták, ami kár, mivel címe alapján (Totally Fucked Up - Teljesen elbaszott) ugyancsak felhőtlen szórakozást ígér. A második rész, mintegy szerves folytatásaként az előzőnek, a baszás szóval kezdődik, és ezután a felütés után nem is engedi lejjebb a színvonalat. Új magasságokba emeli korunk hősét, a pszichopatát, sőt, többet is összeereszt belőlük, hogy nagyobb legyen a hajcihő. És tényleg: levágott fejek, kirabolt közértek kísérik hőseinket, akik - micsoda eredeti ötlet! - egy autóban utazgatnak Amerika-szerte.

A felállás klasszikus: tinédzserpár, akikhez csatlakozik a gonosz egy biszexuális idősebb srác képében, alaposan megrontja őket, elszereti a lányt, elszereti a fiút, elszereti mind a kettőt együtt, miközben állandóan hitelbe vásárolnak mindenfelé, és néha megölik az eladót. Nagyon gonosz ám ez a fiú, a rendező nem tudja elégszer hangsúlyozni, hogy bizony maga a sátán jelent meg itt az ő képében; például amikor fizetésre kerülne a sor, a számla végösszege mindig 6 dollár 66 cent, lehetőleg háromszor elismételve, különös nyomatékkal.

Amikor már minden felállásban sikerült lezavarni hármasunknak néhány aktust, új szereplők jelennek meg a színen, és feloldják szegény kamaszlány dilemmáját, hogy melyiket is válassza a két fess fiú közül. Az erősen ordítozó emberek mellkasukon egy marha nagy horogkereszttel először csak ugrálnak, de aztán megerőszakolják a leányt, és egy sövényvágó ollóval levágják a fiatalabbik srác farkát, amit - valószínűleg nevelő célzattal - másik hősünk szájába helyeznek az erőszakolás alatt álló lány nagy szomorúságára.

Az elhamarkodott és nem túl higiénikus műtét következtében a lányka és a nagyon gonosz fiú már csak ketten folytatják sehová sem vezető útjukat ebben a kietlen és önző világban, mi pedig erősen összeszorított combokkal távozunk a moziból.

Elátkozott generáció — Gyönyörök és kivégzések; amerikai-francia, 1994. Rendezte: Gregg Araki; operatőr: Jim Fealy; szereplők: Jimmy Duval, Rose McGowan, Jonathan Schaech; zene: Jesus and Mary Chain, Nine Inch Nails, Porno For Pyros.

Figyelmébe ajánljuk

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.

Vegetál, bezárt, költözik

Az elmúlt másfél évtizedben szétfeslett a magyar múzeumi rendszer szövete. Bizonyára vannak olyan intézmények, amelyek érintetlenek maradtak a 2010 óta zajló átalakulásoktól: vidéken egy-egy helytörténeti gyűjtemény, vagy Budapesten a Bélyegmúzeum – de a rendszer a politikai, s ezzel összefüggő gazdasági szándékokból, érdekekből kifolyólag jelentősen átrajzolódott.