Film: Nincs bocsánat (Lebegés) 35.

  • 2004. február 12.

Zene

Az eddig csupán könnyedebb műfajokban, forgatókönyvíróként nevet szerzett Ed Solomon (Charlie angyalai, Man in Black -Sötét zsaruk etc.) filmjével nem csupán drámai szkriptíróként, de rendezőként is debütált. A film, melynek meséjét a direktor állítólag húsz éven keresztül írta, amolyan amerikai variáció bűnre és bűnhődésre a hadak útját többszörösen megjárt Billy Bob Thornton főszereplésével.

Az eddig csupán könnyedebb műfajokban, forgatókönyvíróként nevet szerzett Ed Solomon (Charlie angyalai, Man in Black -Sötét zsaruk etc.) filmjével nem csupán drámai szkriptíróként, de rendezőként is debütált. A film, melynek meséjét a direktor állítólag húsz éven keresztül írta, amolyan amerikai variáció bűnre és bűnhődésre a hadak útját többszörösen megjárt Billy Bob Thornton főszereplésével.

Manuel Jordan (BBT) az emlegetett bűnt, vagyis a vásznon flashbackekben megjelenített rablógyilkosságot még tinédzserként követte el; több évtizednyi börtönbüntetése után korosodó, lobogó ősz hajú, meggyötört öregemberként szabadul, és próbál újra visszailleszkedni a társadalomba.

Szabad emberként azonban nem nagyon tud mit kezdeni magával. A "tettes mindig visszatér a tett színhelyére" tételt igazolandó a hajdani bűntény színhelye körül bóklászik, ahol is szerencséjére (?) összefut a helyi drogrehabilitációs program vezetőjével, a titokzatos múltú, ámde annál jóságosabb fekete tiszteletessel, Morgan Freemannel, aki kosztot és kvártélyt ad neki.

Minden együtt hát ahhoz, hogy hősünk bűnhődése végre elkezdődhessen, ő azonban többre vágyik: bűnbocsánatot szeretne. A börtönévek ugyanis művelődéssel teltek - Manuelnek volt ideje hosszan tanulmányozni a 11. századi klasszikusokat, akik, mint azt a film elején rögtön megtudjuk, öt lépcsőben határozták meg a feloldozáshoz vezető utat.

Solomon alkotása lényegében ezen bölcsesség demonstrációja - a Lebegés öt stációban meséli el hősünk megtisztulásának történetét, melynek keretében Manuel szociális munkásként segít a drogosokon (köztük is kitüntetett figyelmet szánva az egyik mellékszereplőnek, Kirsten Dunstnak); megkeresi egykori áldozata nővérét (Holly Hunter), és kétbalkezes udvarlóként bekapcsolódik a család életébe; egy kósza golyó elé veti magát megmentve ezzel mintegy az említett hölgy gyermekének életét.

A történet - lévén a 11. századi idézet didaktikus kifejtése - különösebb fordulatokat és izgalmakat nem rejt magában; szinte az első perctől fogva nyilvánvaló, hogy Manuel végig fogja járni az öt lépcsőfokot, és végül, ha akarja, ha nem, eljut a bűnbocsánatig.

Rossz szóviccel élve: erre nincs bocsánat. A Lebegés egy kiszámítható, szájbarágó, didaktikus mozi, melyet még remek színészgárdája és egy-két figyelemre méltó mellékszála sem képes megmenteni az unalomtól. Pedig a hajdani popsztár mama elől az éjszakába menekülő Kirsten Dunst, a kettős életet élő tiszteletes (Morgan Freeman) vagy a feldolgozatlan múlttal küszködő Holly Hunter története még érdekes is lehetne. A fő szálat képviselő Manuel azonban minduntalan felbukkan, és a mellékszereplők életébe belefolyva letud egy újabb stációt.

Ez viszont bűn. A néző számára pedig: büntetés.

Veralina

Forgalmazza az SPI

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.