(F)luxus east - Kiállítássorozat Berlinben (képzőművészet)

  • Ébli Gábor
  • 2007. október 18.

Zene

"Flux nem halt meg, csak olyan furcsa szaga van": a mozgalomra jellemző irónia kölcsönözte e címet a szeptember végi berlini Art Forumon rendezett beszélgetésnek, amely a széles körű programsorozat egyik kezdőállomása volt.

"Flux nem halt meg, csak olyan furcsa szaga van": a mozgalomra jellemző irónia kölcsönözte e címet a szeptember végi berlini Art Forumon rendezett beszélgetésnek, amely a széles körű programsorozat egyik kezdőállomása volt. A Fluxusnak a vasfüggöny mögött létrejött hálózatairól, a nyugati folyamatokkal párhuzamos vagy azokat éppen átíró jelenségeiről és mai (utó)életéről a Künstlerhaus Bethanien szervezett kiállítást (kurátor: Petra Stegmann). A magyar, a cseh és a lengyel intézet is csatlakozott; ügyes szervezéssel, egymást követő estéken nyíltak meg tárlataik. A rangos helyszínnek számító Haus der Kulturen der Weltben kisebb konferencia kísérte a november elejéig látogatható kiállításokat, amelyek finisszázsa is stílusos lesz: avantgárd koncertek szólaltatják meg George Maciunas, Nam June Paik és mások zeneműveit.

A Collegium Hungaricumban a hatvanas évek magyar pop art, konceptualista és akcionista anyagának Szentjóby Tamás-féle gyűjteményéből tekinthető meg válogatás, illetve - Török Tamás rendezésében - egy kamaratárlat a szocialista országok ellenkultúra-csoportjainak egymás közötti kapcsolatáról 1956-1989 között. Az Ungarischer Akzent elnevezésű Németországi Magyar Évad egyik záró programjaként megvalósult kiállítás a Collegium Hungaricum eddigi helyszínének búcsútárlata is. A CH a második világháborút követően helyezte át működését eredeti helyszínéről az Alexanderplatz mellé; ám mostanra elkészült a régi telken az új épület. 2008-tól a Dorotheenstrassei hófehér, letisztult geometrikus házban rendezi majd - feltehetően új művészeti profillal - kiállításait a CH.

A Fluxus jó záróesemény: elkerüli a külhoni magyar intézetekben létrehozott kiállítások gyakori hibáit. Nemzetközi folyamat, nem belterjes magyar ügy. Kutatása szakmailag indokolt, a kelet-európai dokumentumok feldolgozása érdemben módosíthatja még a korszakról nemzetközileg megszilárduló képet. Újító törekvés (volt), ezzel illeszkedik Berlin ma nagyon dinamikusan változó, alternatív jellegű művészeti közegéhez. A Bethanien révén egy izgalmas, rugalmasan működő, egyúttal már rangot szerzett helyi intézmény programcsokrához csatlakozott. Ráadásul a bevont további kelet-európai országok révén nem is csupán egy német-magyar projektről, hanem regionális művészeti összefogásról van szó: ez a kiút a kultúrdiplomáciai felhangú, a valódi szakmai közönséget nem megmozgató kétoldalú kiállítások meghaladása felé. Még a régi CH lepukkant, szocreál berendezése is illik a kiállításhoz, hiteles színházi díszletet biztosítva.

Berlin mintapélda arra, hogy egy kulturálisan nyitott városi vezetés hogyan tud művészeket, galériákat, s ezzel turistákat, újabb művészeti vásárokat, építészeti projekteket, vagyis kortárs kulturális életet és kísérő befektetéseket vonzani egy történeti múltja miatt izgalmas és lerobbant ingatlanjai miatt nem elérhetetlenül drága metropolisba. S a céges támogatók is fogékonyak a kísérleti projektekre. A Fluxus-kiállítással egy időben köszöntötte a Deutsche Guggenheim Isa Genzkent, a Velencei Biennále német pavilonjának idei kiállítóját, aki három évtizede a németországi kortárs művészet antisztárja, rebellise. Aznap este nyílt a Hamburger Bahnhof kortárs múzeumban a legrangosabb (ötvenezer euróval járó) fiatalművészeti díj kiállítása, amelyet a BMW karolt fel; a nyertes egy hangfal-installáció.

Ebben a kontextusban kell látni a megvalósuló magyar kiállításokat. Berlin ma világviszonylatban a kortárs művészet leglüktetőbb fővárosa, ahol irigylésre méltóan megegyezik a szakmai érdeklődés, a politikai támogatás és az üzleti élet szponzori programja. Olyan kiállításoknak van értelme, amelyek helyi kurátorok és intézmények, nemzetközi művészeti kapcsolatok bevonásával e fiatalos lendülethez kapcsolódnak és nem a magyar művészetet mutatják be mint egzotikus befőttet, hanem magyar művészeket - mint egy élő, sokszínű művészeti hálózat szerves részeit. A Fluxus-projekt ilyen; várjuk a folytatást jövőre!

Megtekinthető november 4-ig

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.