mi a kotta?

Halál, hála, honorárium

  • mi a kotta
  • 2017. szeptember 17.

Zene

A legutóbbi alkalommal Arnold Schönberg (illetve egyszersmind a költő Richard Dehmel) Megdicsőült éj című művét emlegettük e hasábokon, és most úgy hozza a sors meg a fesztiválrepertoár, hogy ezúttal is ezzel a késő romantikus kompozícióval kezdhetjük soros ajánlónkat. Mert ahogyan Kaposvárott, éppúgy Pannonhalmán is felhangzik majd a Megdicsőült éj, méghozzá az idei Arcus Temporum fesztivál első koncertjén: Keller András zenekara, a Concerto Budapest előadásában (Bazilika, augusztus 24., fél nyolc). A Schönberg-mű, ezt legkésőbb a múlt hét óta jól tudjuk, egy várandós anyát (is) megjelenít, míg a pannonhalmi hangverseny második száma, Henryk Górecki III. szimfóniája más, sokkal tragikusabb anya-gyermek pillanatokat idéz majd elénk, méghozzá Rost Andrea szopránénekesi közreműködésével. A fájdalom dalai alcímű szimfónia ugyanis, amelynek ősbemutatóját negyven éve, 1977-ben tartották, három tételében három megrendítő szöveget dolgoz fel: egy 15. századi lengyel Mária-siralmat, egy gyermeki üzenetet, amelyet 1944-ben, egy zakopanei Gestapo-cellában rótt a falra a tizennyolc éves Helena Wanda Błazusiakówna, valamint egy sziléziai népdalt, amelyben újra egy anya siratja meggyilkolt magzatát. Rost Andrea és Keller Andrásék augusztusi együttműködése egyébként nem csupán erre az egy koncertre korlátozódik, de erről bővebben a jövő héten szólunk majd.

„Monsieur Louis van Bethoven (!) a Viennes” – ezzel a nagystílűen hiányos, ám mégis elégségesnek bizonyuló címzéssel küldte el levelét Szentpétervárról a bécsi mesternek Nyikolaj Golicin herceg, aki 1822-ben „egy, kettő vagy három új kvartettet” rendelt Beethoventől. A vonósnégyesekért fejedelmien nagyvonalú honoráriumot, darabonként 50 dukátot ígért, így Beethoven végül három kompozíció megalkotását vállalta – jóllehet a kifizetési procedúra végül csak hosszú-hosszú évekkel a zeneszerző halála után zárult le. Nem mellesleg: Beethoven legutolsó, már a halálos ágyán megírt levele egy Szentpétervárra küldött fizetési emlékeztető volt. A zenetörténet mindazonáltal jól járt, hiszen három csodálatos kései Beethoven-kvartett született meg ekképp. Ezek közül a sorozat második darabját, az op. 132-es a-moll vonósnégyest a Kaposfest utolsó napján hallhatjuk majd nem kisebb formáció, mint a Borodin Quartet (képünkön) tolmácsolásában (Szivárvány Kultúrpalota, augusztus 19., öt óra). Az 1825 júliusában befejezett mű elkészülését áprilisban és májusban súlyos beethoveni gyomor- és bélproblémák előzték meg, a türelmetlen beteg komoly diétára és badeni kúrára kényszerült. Az említett fürdőhelyen aztán – legalább átmenetileg – helyreállni látszott a komponista egészsége, és így kerülhetett az itt elkészült vonósnégyes központi, harmadik tételének élé­re az üzenet: „Egy felgyógyult ember hálaimája az Istenséghez, líd hangnemben”. E szakasz hallatán alighanem a kaposvári közönség is átérezheti majd azt, amit Beethoven problémás unokaöccse, Karl valahogy úgy fogalmazott meg: nem is érti, hogy a bácsikája hogyan tudott ilyen kevés hanggal ilyen erős hatást kiváltani.

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.