Lemez

Mendelssohn: Symphonies 1–5

Zene

Habár nyilvánvaló, hogy e sorok írója sem a felismerés, sem a megfogalmazás elsőségével nem dicsekedhet, azért csak álljon itt a tény: a hallgató számára Mendelssohn maga az örök kellemes meglepetés. A jól nevelt zseniről ugyanis esetről esetre kiderül, hogy többet ad a vártnál, s hogy zeneszerzői nagyságrendje okán kilóg a minőségi másodosztályból, ahová őt botor módon és hallgatólagosan szokás volt – és részben mindmáig szokás – beszuszakolni. Erről tanúskodik most az a szimfónia-összkiadás is, amelynek karmestere, a New York-i Metropolitan Opera dezignált főzeneigazgatója, Yannick Nézet-Séguin nemcsak a kísérőfüzetben idézett nyilatkozat szavai szerint, de tettleg is Mendelssohn elkötelezettje. Így aztán még a kiskamaszként komponált 12 kamaraszimfónia nyomában, 15 esztendősen szerzett első valódi Mendelssohn-szimfónia sem csupán a saját hang korai bizonyságaként szólal meg az Európai Kamarazenekar érzékeny és sokszínű előadásában. A klasszikus formákat lakályosan elrendező – és azokat személyes közlendővel megtöltő – c-moll szimfónia nyomában pedig még sokkal nagyobb meglepetés lehet a sorszám szerint második szimfónia(-kantáta), a Lobgesang, amely Nézet-Séguin interpretációjában messzehangzóan rácáfol a „félresikerült Beethoven IX. szimfónia imitáció” közhelyes vádjára, és éppígy az újkeresztény túlteljesítés személyeskedő inszinuációjára is. Ez utóbbi rosszhiszemű vélelmet megdönti persze az ötödiknek besorolt „Reformáció” szimfónia is, mely mű ezen a felvételen az első formájában, a Mendelssohn által utóbb kihúzott egy-két részlet visszaállításával szólal meg: meggyőzően, valódi hittel és a formaérzék maximumával. A két legnépszerűbb Mendelssohn-szimfónia, a III. „Skót” és a IV. „Olasz” pedig egyszerűen csak csoda itt is, mint mindig és mindenhol: a bőven áradó melodikus invenció és a hangulatteremtő erő két örök mintadarabja.

Deutsche Grammophon 3 CD, 2017

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.