Hangok a mélyből - Két zenés dokumentumfilm (dvd)

  • Greff András
  • 2007. január 11.

Zene

Az év legértelmetlenebb, legnyomasztóbb hónapja elől e DVD-kkel olyan világokba menekülhetünk, amelyek repedésig vannak különös gitárzenékkel.
Az év legértelmetlenebb, legnyomasztóbb hónapja elől e DVD-kkel olyan világokba menekülhetünk, amelyek repedésig vannak különös gitárzenékkel.

Andrew Douglas: Searching For The Wrong-Eyed Jesus "Látod a mocsarat? Korábban vak voltam a szépségére, de most már látom" - mondja ütött-kopott fehér Chevy Impalájának kormánya mögül a film elején Jim White, az alternatív country jelentős alakja BBC-s kísérőjének, aki azért kucorodott melléje, hogy megmerítkezzen abban a miliőben, melyből White 1997-es (debütáló) mesterműve, a (Mysterious Tale Of How I Shouted) Wrong-Eyed Jesus a színét-szagát nyerte. Vezetőnk eztán a magunkfajta, az amerikai Délre idegen szemmel tekintő ficsúrok látásmódjának megreformálásán iparkodik - hátha a végén, mikor majd búcsút intünk neki, már magunk is fölfedezzük a szépet a posványban.

A lehetetlennel határos vállalásról van szó. A rurális Dél mocsárvilágában kalandozunk, fehérek szegényföldjén, olyan terepen, ahol már ki tudja, mióta álldogál a megbüdösödött idő. Voltaképp az összes lélegző sztereotípia felvonul a fegyverrel hadonászó, elhízott szakállasoktól a lakókocsiparkok nincstelenjein át a nyelveken szóló pünkösdistákig, az élet pedig (White szerint) mindössze egyetlen kérdés körül kereng: a bűnt választjuk-e, és akkor pokolra kerülünk (legelébb is a földi verzióba: látogatunk börtönt is), vagy Jézust, és akkor még itt, ezen a helyen is összejöhet a megváltás. Ez a szemle (kiegészítve a white trash kultúra tárgyi rekvizitumaival) két dologtól lesz igazán szívszorító. Az egyik, hogy mindaz, amit látunk, klisé vagy sem, borzasztóan valóságos. A másik a tekintet. Jim White rokonszenves megértéssel, mi több, szeretettel képes viszonyulni mindahhoz, ami az útjába kerül; alapvetően helyén van az arányérzéke, szíve csupán egyetlen, noha neuralgikus ponton készteti púderpamacsolásra. Elég beszédes ugyanis, hogy ebben a filmben csupa etnikailag homogén közösséget látunk. Vajon akkor hol laknak ezen a vidéken a feketék? És miként érintkeznek e jobbára kevéssé szofisztikált figurákkal? Akik hogyan nevezik őket maguk között? És azok emezeket? E kérdéskör negligálásáért igazán kár volt.

Az operatőri teendőket is elvégző Douglas káprázatos 16 mm-es képei mellett a látott világ elevenné varázsolásában nagy szerepe van azoknak a művészeknek, akik innen emelkedtek ki vagy/és művészetük szorosan kötődik ehhez a világhoz. A regényíró Harry Crews és az ő furcsa történetei mellett az alt-country számos kiválósága feltűnik, például David Eugene Edwards, Johnny Dowd vagy a The Handsome Family. Az elhangzó dalok nagyszerűek, a muzsikusok bevonása ellenben módfelett furcsa. Dowd például egy fodrászlánnyal énekel duettet a hajstúdióban, és a többiek is így, ilyen csinált módon lépnek föl, szöges ellentétben az egyéb jelenetek ellesettségétől. Filmünk zavarba ejtően szabálytalan hát csakúgy, mint Isten mosolya, amelyben, mondja fel White a maga credóját, meg kell lelni valamiképp a rejtőzködő aranyfogat. (Home Vision, 2006) ****

S. A. Crary: Kill Your Idols Minden izgalmasabb zenei mozgalomnak kijárna egy olyan rendező, mint Scott Crary. Emberünk, miközben hírt ad az atonális részletekben gazdag muzsikát játszó friss New York-i zenekarokról (a Yeah Yeah Yeahsről, a Black Dice-ról, a Liarsről és társaikról), egyúttal emléket állít e bandák szellemi elődjeinek: azoknak a társaságoknak, amelyek a hetvenes évek legvégén ott zsibongtak a No Wave mozgalomban. A rövid életű avantgárd irányzat történetének pontos, bár talán túlságosan is tömör felidézéséhez Crary a kamerája elé ültetett mindenkit, aki akkoriban főalak volt a Lower East Side-on, az adatokért és anekdotákért olyan figurák felelnek, mint Glenn Branca és Arto Lindsay, Michael Gira és Lydia Lunch - nagyszerű mesélők egytől egyig.

Az izgalmakban tobzódó másfél óra tán legérdekesebb része az, amikor a noise ezen nagy öregjei reflektálnak a fent sorolt ifjú harcosokra. Lydia Lunch felháborodottan dohog, miszerint e mai zenéknek semmi valóságos tétje nincsen, ezért halál érdektelenek, a többiek inkább csak blazírtabban dalolásznak a diszkrét fanyalgás tenorjában - de név szerint, ha jól figyeltem, különös módon csak a Strokest említik, ami ugyan mai és New York-i és népszerű, viszont a zajzenéhez nincsen köze. És Lydiának persze igaza van: ezeknél a zenekaroknál szó sincs arról, hogy a gitározás élet-halál kérdése volna - a zene nem az utolsó szalmaszál, amibe kapaszkodniok muszáj, hogy ki tudjanak tempózni az örvényből. Ugyanakkor Lydia persze téved, hiszen ezek a fiúk és lányok ettől még igazán príma számokat ráznak ki a hangszereikből, amely dalokban csak az nem figyel fel az öntörvényű játékosságra, aki szántszándékkal nem akarja megtenni ezt. Bár ettől még, ha úgy adódna, alighanem én is a '78-as No New Yorkot választanám a tavalyi Drum's Not Dead ellenében...

Crary filmje sokat tud az ilyesféle döntések értelmetlenségéről; képességes rendezőnk csak a horgolásnál téveszti el a mértéket: nagyon is szorosra fűzné a szálakat a jelenlegi és a huszonöt évvel ezelőtti történések között, pedig a nyilatkozatok szerint igazán jelentős közvetlen hatást a mai bandákra csak az a Sonic Youth gyakorolt, amely már inkább a No Wave gyermekeként szabadult anno a cifrább manhattani klubokra.

Az extrák között plusz ötvenpercnyi anekdotagyűjtemény, koncertfelvételek, a tokban No Wave-családfa. Mondom, egy mutatósabb világban minden radikálisabb törekvésnek járna az efféle gondoskodás. (Hunger Artist/Palm Pictures, 2006) **** és fél

Figyelmébe ajánljuk

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.