Hansen úr kifőzdéje - Beck: The Information (lemez)

  • - szami -
  • 2006. október 26.

Zene

Mivel eddig még soha nem fordult elő, hogy soron következő lemeze könnyen egy kalap alá vehető lett volna az előzővel, volt mit várni Beck új anyagától. A Los Angeles-i zenész öntörvényű alak, nem tűri maga előtt a tiltótáblákat, és nem alkalmazkodik a zeneipar törvényeihez sem.

Mivel eddig még soha nem fordult elő, hogy soron következő lemeze könnyen egy kalap alá vehető lett volna az előzővel, volt mit várni Beck új anyagától. A Los Angeles-i zenész öntörvényű alak, nem tűri maga előtt a tiltótáblákat, és nem alkalmazkodik a zeneipar törvényeihez sem. Olyannyira nem tűri a skatulyát, hogy amikor az önmagában is vicces "folk-rap-noise-rocker" címkét próbálták a kritikusok ráragasztani, ő elektronikus funkpopra váltott. A 70-es születésű Hansen úr furcsa, de élvezetes zenét főz ki minden alkalommal; rutinos szakács, aki tizenhat éves kora óta szűri kiszámíthatatlan dalait. Alig múlt huszonhárom, amikor a folk-hiphopos Loser sláger, ő pedig idol lett - hat évvel és négy nagylemezzel később pedig már Prince-t is felülmúlva, a funky-pop vágányán zakatolva sütötte ki pályája valószínűleg legjobb albumát, a Midnite Vulturest. Ezért aztán, hiába váltott "a 90-es évek alternatív zenei forradalmára" és "az X generáció leghíresebb abszurdja" médiamatricákkal teleragasztott zenész az utóbbi időben tisztes kaliforniai polgári létre, a borító nélkül (!) megjelenő The Information mindenképpen izgalmasnak ígérkezett.

Hansen úr most is mindent - folktól a legkülönbözőbb popokon át az underground indie-ig - nyersanyagként kezel, és előszeretettel önti nyakon őket zajokkal és elektronikus gerjedésekkel. A Strange Apparition Pearl Jam-es unplugged-jára klasszikus zongoraszószt folyat, az Everlastot idéző amerikai gitárfolkra pedig vadabb elektronikát, majd kolompot, hogy aztán A Soldier Jane minimalista orgonáját megszórja némi bluesos basszusgitárral. A legjobban sikerült darab kétségkívül a pittyegő elektronikával és sokféle ütőssel felfújt Nausea, hogy a Cellphone's Dead hippis-ultrapopos stílusátkötéseit már ne is ragozzuk. Mindez azonban inkább a korábban már bevált főzetek újramelegítése és átfűszerezése, de szerencsére a karakteresebb innovációnak is jutott hely: a New Round vagy a Motorcade oly bátran kísérletezők, hogy akár Thom Yorke Radiohead-mentes magánzásai is lehetnének.

Apropó, Radiohead: a The Informationnek az a Nigel Godrich a producere, akihez néhány korábbi Beck mellett az OK Computer, a Kid A és az Amnesiac is köthetők. Így kerek a menü - lehet, hogy a Midnite Vulturest nem múlja felül, ám ettől még az ősz egyik legtartalmasabb ajánlata.

Universal, 2006

Figyelmébe ajánljuk

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.

Vegetál, bezárt, költözik

Az elmúlt másfél évtizedben szétfeslett a magyar múzeumi rendszer szövete. Bizonyára vannak olyan intézmények, amelyek érintetlenek maradtak a 2010 óta zajló átalakulásoktól: vidéken egy-egy helytörténeti gyűjtemény, vagy Budapesten a Bélyegmúzeum – de a rendszer a politikai, s ezzel összefüggő gazdasági szándékokból, érdekekből kifolyólag jelentősen átrajzolódott.