Harry Kemelman: A rabbi vasárnap otthon maradt (könyv)

  • - banza -
  • 2008. június 12.

Zene

Harry Kemelman: A rabbi vasárnap otthon maradt David Small, a kisvárosi korántsem csoda-, hanem reformrabbi újabb kalandja a korábban megismert sémát követi: a Barnard's Crossing nevű jenki kisváros zsidó hitközségében támadt súlyos, majdnem a szakadással fenyegető konfliktus megoldása egybeesik a gyilkosság elkövetőjének leleplezésével. Persze mindkét probléma szálait Small tartja a kezében, szelíd mélabúval, rezignált iróniával.

Harry Kemelman: A rabbi vasárnap otthon maradt David Small, a kisvárosi korántsem csoda-, hanem reformrabbi újabb kalandja a korábban megismert sémát követi: a Barnard's Crossing nevû jenki kisváros zsidó hitközségében támadt súlyos, majdnem a szakadással fenyegetõ konfliktus megoldása egybeesik a gyilkosság elkövetõjének leleplezésével. Persze mindkét probléma szálait Small tartja a kezében, szelíd mélabúval, rezignált iróniával. Ismét megtapasztalhatjuk, hogy e bûnregények jóval többek a sima kriminél, a társadalomábrázolás, a kis közösség lélektanának megrajzolása éppoly erõs ambíciója a szerzõnek, mint az izgalmas cselekményvezetés. És most még ráadásul Small hite is szóba kerül, egy katolikus pappal folytatott csendes vitában. A kérdésre, hogy õ vajon hisz-e, a rabbi õszintén felel: "Ahogy ön, és ahogy bárki másÉ Néha igen, néha nem." Mi sem lehet ennél emberibb, de azért ettõl a választól szó fennakad, és megáll a kés a levegõben a helyszínen, Richardson professzor partiján.

Rabbinikus ismeretterjesztésben sem szenvedünk hiányt, a pilpul után ezúttal a miggo elvének magyarázata kerül terítékre, mely annyit jelent: "az ember nem hivatkozik csak úgy valami nagy súlyú dologra, ha egyszer valami sokkal jelentéktelenebbel is megúszhatná." A tanúvallomások hitelességének értékelésénél nélkülözhetetlen ez az elv, és a rabbi befolyására a rendõrfõnök, a nehézkes Lanigan él is vele. Kamarazenei finomságú helyzetrajzok, nagyszerû, a cselekményt mindig egy apró lökéssel elõre vivõ párbeszédek, tökéletes miliõábrázolás. Remekmû a maga mûfajában.

Fordította Moldova Júlia. Konkrét könyvek, 2008, 335 oldal, 3499 Ft

*****

Figyelmébe ajánljuk

A tudatlanság hatalma

  • - turcsányi -

A Leidseplein (Leiden tér) Amszterdam kitüntetett helye, valaha ide futott be a leideni út, ma turisták éjjel-nappali gyülekezőhelye, fények és nyüzsgés, a létező világok legjobbika, kábé száz méterre innen lőtték fejbe 2021 nyarán Peter R. de Vriest, az ország egyik vezető bűnügyi újságíróját, aki épp egy híres maffiaper koronatanújának volt a tanácsadója.

A levegőben

Magyarországon elképzelhetetlen a zsigeri gyűlölet, amely a francia rendőröket övezi különféle (elsősorban, de nem kizárólag) szélsőbaloldali eszmék hívei közt.

Úgyszólván páratlan

Mivel itthon a téma jószerivel a futottak még kategóriájába sem tartozik, megemlítenénk, hogy jövő vasárnap rendezik Romániában az államfőválasztás megismételt első fordulóját. (A második menet, már ha semmi nem jön közbe, május 18-án lesz.)

Elfogytak az ötletek

A miniszterelnök minden évben tiszteletét teszi a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara évindító konferenciáján – az idén ezt március 7-én tartották. A szokásos menetrend szerint a kamara elnöke, a gazdasági miniszter és a jegybank elnöke is szólnak a meghívottakhoz – s bár 2021 óta Matolcsy György már nem tűnt fel az emelvényen, Varga Mihály most igen.

Mindenki ellenzékben

Egy évvel az országgyűlési választások előtt a 15 éve kétharmados parlamenti többséggel kormányzó Fidesz kapkod, híres-hírhedt kommunikációja csak követni képes Magyar Péterét. A kormánypárt gyarapodó aljasságaival leginkább a már sokszor legyőzött parlamenti ellenzék foglalkozik.