Harry Kemelman: A rabbi vasárnap otthon maradt (könyv)

  • - banza -
  • 2008. június 12.

Zene

Harry Kemelman: A rabbi vasárnap otthon maradt David Small, a kisvárosi korántsem csoda-, hanem reformrabbi újabb kalandja a korábban megismert sémát követi: a Barnard's Crossing nevű jenki kisváros zsidó hitközségében támadt súlyos, majdnem a szakadással fenyegető konfliktus megoldása egybeesik a gyilkosság elkövetőjének leleplezésével. Persze mindkét probléma szálait Small tartja a kezében, szelíd mélabúval, rezignált iróniával.

Harry Kemelman: A rabbi vasárnap otthon maradt David Small, a kisvárosi korántsem csoda-, hanem reformrabbi újabb kalandja a korábban megismert sémát követi: a Barnard's Crossing nevû jenki kisváros zsidó hitközségében támadt súlyos, majdnem a szakadással fenyegetõ konfliktus megoldása egybeesik a gyilkosság elkövetõjének leleplezésével. Persze mindkét probléma szálait Small tartja a kezében, szelíd mélabúval, rezignált iróniával. Ismét megtapasztalhatjuk, hogy e bûnregények jóval többek a sima kriminél, a társadalomábrázolás, a kis közösség lélektanának megrajzolása éppoly erõs ambíciója a szerzõnek, mint az izgalmas cselekményvezetés. És most még ráadásul Small hite is szóba kerül, egy katolikus pappal folytatott csendes vitában. A kérdésre, hogy õ vajon hisz-e, a rabbi õszintén felel: "Ahogy ön, és ahogy bárki másÉ Néha igen, néha nem." Mi sem lehet ennél emberibb, de azért ettõl a választól szó fennakad, és megáll a kés a levegõben a helyszínen, Richardson professzor partiján.

Rabbinikus ismeretterjesztésben sem szenvedünk hiányt, a pilpul után ezúttal a miggo elvének magyarázata kerül terítékre, mely annyit jelent: "az ember nem hivatkozik csak úgy valami nagy súlyú dologra, ha egyszer valami sokkal jelentéktelenebbel is megúszhatná." A tanúvallomások hitelességének értékelésénél nélkülözhetetlen ez az elv, és a rabbi befolyására a rendõrfõnök, a nehézkes Lanigan él is vele. Kamarazenei finomságú helyzetrajzok, nagyszerû, a cselekményt mindig egy apró lökéssel elõre vivõ párbeszédek, tökéletes miliõábrázolás. Remekmû a maga mûfajában.

Fordította Moldova Júlia. Konkrét könyvek, 2008, 335 oldal, 3499 Ft

*****

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.