„Nem a hatalomról szól, hanem a közös lélegzésről és a zene tiszta energiájáról” – mondta a litván karmester, Mirga Gražinytė-Tyla a vezénylésről, amikor 2016-ban kinevezték a City of Birmingham Symphony Orchestra vezetőjének (a posztot 2022-ig töltötte be). Persze, hogy feltűnést keltett, hogy egy harmincas évei elején járó fiatal hölgy készül a rangos zenekar igazgatására – ráadásul Sir Simon Rattle utódjaként, akinek elévülhetetlen érdemei vannak az együttes rangjának felemelésében. Pedig vezénylő nőket nem tegnap láttunk először – száz évvel korábban Nadia Boulanger volt az első, aki neves együtteseket igazgatott Londontól New Yorkig és Bostonig. De hát lassan változnak a dolgok abban a szakmában, amely hivatásból a múltban él.
A héten egyedi hangzásukról ismert németek, a Münchner Philharmoniker látogat el, hogy Gražinytė-Tyla vezényletével, Bartók Divertimentójával és Schumann Tavaszi-szimfóniájával lépjenek fel. Ezúttal Kelemen Barnabás lesz a tettestársuk, aki a jól ismert Mendelssohn-hegedűversenyt cifrázza (Müpa, április 4., fél nyolc).
Három éve egyetlen magyarként döntős volt a Marton Éva-énekversenyen, mostanában a Falstaffban halljuk az Operaházban, pénteken pedig a Rádiózenekarral lép fel Tuznik Natália mezzoszoprán. Beethoven virtuóz koncertáriája, az Ah! perfido csendül fel, amelyben az éneklő hűtlenséggel, rosszindulattal, s megannyi gazemberséggel vádolja megszólítottját. Az együttest Cser Ádám és Vásáry Tamás vezénylik, az Egmont-kísérőzene mellett Mozart derűs A-dúr szimfóniája szerepel műsoron (Zeneakadémia, április 4., fél nyolc).
Immár megkezdődnek a Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek. Diana Damrau és Jonas Kaufmann közös dalestjét mindenképpen ajánljuk, mert bár külön-külön sokszor hallottuk őket az elmúlt években itt, Budapesten is, együtt ritkaságszámba mennek. Mahlert és Richard Strausst énekelnek, közös kedvenceiket, partnerük pedig a figyelmes és megbízható zongoraművész, Helmut Deutsch lesz (Müpa, április 6., vasárnap). Aznap este a négy évvel ezelőtt elhunyt Tallér Zsófia művészetére emlékeznek, és a róla elnevezett nemzetközi zeneszerzőverseny zárókoncertjén a nyertesek műveit is halljuk a Pax et Bonum Kamarakórus előadásában (BMC, április 6., fél nyolc).
Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!