mi a kotta?

Hölgynél a pálca

Zene

Komolyzenei programajánló a 2025/14. hétre

„Nem a hatalomról szól, hanem a közös lélegzésről és a zene tiszta energiájáról” – mondta a litván karmester, Mirga Gražinytė-Tyla a vezénylésről, amikor 2016-ban kinevezték a City of Birmingham Symphony Orchestra vezetőjének (a posztot 2022-ig töltötte be). Persze, hogy feltűnést keltett, hogy egy harmincas évei elején járó fiatal hölgy készül a rangos zenekar igazgatására – ráadásul Sir Simon Rattle utódjaként, akinek elévülhetetlen érdemei vannak az együttes rangjának felemelésében. Pedig vezénylő nőket nem tegnap láttunk először – száz évvel korábban Nadia Boulanger volt az első, aki neves együtteseket igazgatott Londontól New Yorkig és Bostonig. De hát lassan változnak a dolgok abban a szakmában, amely hivatásból a múltban él.

A héten egyedi hangzásukról ismert németek, a Münchner Philharmoniker látogat el, hogy Gražinytė-Tyla vezényletével, Bartók Divertimentójával és Schumann Tavaszi-szimfóniájával lépjenek fel. Ezúttal Kelemen Barnabás lesz a tettestársuk, aki a jól ismert Mendelssohn-hegedűversenyt cifrázza (Müpa, április 4., fél nyolc).

Három éve egyetlen magyarként döntős volt a Marton Éva-énekversenyen, mostanában a Falstaffban halljuk az Operaházban, pénteken pedig a Rádiózenekarral lép fel Tuznik Natália mezzoszoprán. Beethoven virtuóz koncertáriája, az Ah! perfido csendül fel, amelyben az éneklő hűtlenséggel, rosszindulattal, s megannyi gazemberséggel vádolja megszólítottját. Az együttest Cser Ádám és Vásáry Tamás vezénylik, az Egmont-kísérőzene mellett Mozart derűs A-dúr szimfóniája szerepel műsoron (Zeneakadémia, április 4., fél nyolc).

Immár megkezdődnek a Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek. Diana Damrau és Jonas Kaufmann közös dalestjét mindenképpen ajánljuk, mert bár külön-külön sokszor hallottuk őket az elmúlt években itt, Budapesten is, együtt ritkaságszámba mennek. Mahlert és Richard Strausst énekelnek, közös kedvenceiket, partnerük pedig a figyelmes és megbízható zongoraművész, Helmut Deutsch lesz (Müpa, április 6., vasárnap). Aznap este a négy évvel ezelőtt elhunyt Tallér Zsófia művészetére emlékeznek, és a róla elnevezett nemzetközi zeneszerzőverseny zárókoncertjén a nyertesek műveit is halljuk a Pax et Bonum Kamarakórus előadásában (BMC, április 6., fél nyolc).

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.