Lemez

Janáček-művek

  • - csk -
  • 2018. november 4.

Zene

Gyakran hangoztatott alapelv, hogy a közelünkben élő népek kultúrája iránt nemcsak illik, de hasznos is érdeklődést tanúsítanunk, hiszen karnyújtásnyira tőlünk hasonló gondokkal küzdöttek, hasonló örömöket éltek át évszázadokon át, mint mi – ha tehát őket megismerjük, önmagunkról is hitelesebb képet alkothatunk. Szinte közmondásos, hogy Magyarországon mennyire nem működik ez a szemlélet: nálunk a szomszéd iránti közöny a hagyomány.

A morva zeneszerző, Leoš Janáček (1854–1928) életműve fájdalmasan jó példa arra, milyen csekély mifelénk az affinitás a közeli nemzetek zenéje iránt. Miközben a nyugati országok már sok éve felfedezték maguknak ezt a rendkívül eredeti hangú, modern komponistát, mi hallani sem akarunk róla. A tavaly 71 évesen elhunyt, kiváló cseh karmester, Jiří Bělohlávek és a Cseh Filharmonikusok remek lemeze (Hibla Gerzmava, Veronika Hajnová, Stuart Neill, és Jan Martiník szólóénekével, a Prágai Filharmonikus Kórus és Aleš Bárta orgonaművész közreműködésével) Janáček legnépszerűbb, legfontosabb műveiből válogat.

A hallgatót megragadja, milyen bátran és eredetien újít ez a Csajkovszkijnál alig másfél évtizeddel fiatalabb zeneszerző. Az Ószláv mise egyszerre archaikus és modern hangjáról Kodály jut eszünkbe, a Sinfonietta nyerseségéről és mozaikszerű formálásáról Stravinsky. Elámulunk a Gogol nyomán írt Tarasz Bulba pittoreszk programzenéjének színgazdagságán és megjelenítő erején vagy A hegedűs gyermeke sejtelmes balladahangján. Egy nagy zeneszerző portréja négy műbe sűrítve.

Decca, 2018

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.