Lemez

Jü: Summa

  • - minek -
  • 2017. május 13.

Zene

A 2012-ben alakult Jü trió úgy vált pár év alatt már-már kultikussá, hogy zenéjükből hiányoznak a szokásos, a publikum fantáziáját könnyen megragadó formai elemek. Nem dalokat írnak, a gondosan felépített, egyéni hangú kompozíciókból hiányzik a vokál, a szöveg, zenéjük csupán a gitár (Mészáros Ádám), a basszusgitár (Hock Ernő) és a dob (Halmos András) atavisztikus, hatalmas energiákat felszabadító, ugyanakkor precíz, feszes, tökéletesen egybesimuló összhangján alapul.
A számos formációban alkotó tagok a Jüben remekül tudják eddigi tapasztalataikat, inspirációikat szintetizálni, lepárolni, s egyetlen elementáris élménnyé transzformálni. Erről is szól az új lemez, amelyen dekonstruálva felesel egymásnak több korszak és számtalan műfaj: fúziós és free jazz, cseppnyi folk, progresszív és matekrock, néha egy kis metál és punk. Mészáros és Hock hol kristálytiszta, hol torzítva gerjedő témái, Halmos szinte követhetetlen, rafinált ütemei, a megírt zenei struktúrák és az improvizációk érzékeny egyensúlya érhető itt tetten, ráadásul az album kiválóan adja vissza az élő Jü fellépések páratlan intenzitását. Legutóbbi, 2014-es lemezüket Kjetil Møsterrel készítették, a Summára is felkerült egy közös koncertfelvétel (Partir), ami tökéletesen illeszkedik az album szövetébe, hogy utána a fejletépős punk/jazz My Heart Is Some­where Else, vagy a majdnem metál Mongrel Mangrove átírjon mindent, amit a gitárzenéről gondolni szoktunk.

RareNoiseRecords 2017

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.