kapu - Király utca 108.

  • - köves -
  • 2008. szeptember 4.

Zene

8 kis kritika
Bal kéz felõl szociális étterem, szemben vasrács, túl a rácson kulcsnélküliek számára megközelíthetetlen belsõ udvar. Szemmagasságig a kedélytelen pesti valóság, egy lelakott Király utcai bérház lemeszelt belseje, de ami efölött van, az nem várt meglepetés, mint Kinder tojásban a rézkatona. A kapualjban, közel a menynyezethez, egy-egy pelyhedzõ állú fiatalember portréja mindkét oldalt: puff neki, máris nyakig vagyunk a filmtörténetben. "A házat, amiben laktunk, ugyancsak apám építette. Király utca 108. Közel a Lövölde térhez. A kapu alatt öcsém és az én profilom dombormûve ékeskedik. Hogy miért akart bennünket apám az utókor számára megörökíteni, az nem tudom." E sorok a jobb kézre esõ fiatalembertõl származnak, akinek önéletrajza 1978-ban, 79 évesen jelent meg könyv alakban, és akinek édesapja a portrék formába öntésekor még nem sejthette, hogy e folyosódíszítõ gesztussal nemcsak a privát, de a filmtörténeti emlékezéshez is hozzájárul. A megörökített ifjúból 1930-ra befutott filmrendezõ lett Berlinben, egy évre rá pedig már Budapesten virágoztatja fel a hangosfilmet, nem utolsósorban pedig megrendezi a Hyppolit, a lakájt. A többi már történelem, legalábbis ami a Hyppolit sorsát illeti. Mert míg az 1931-es mozinak szép kerek kultusza alakult, és a Kabos-Csortos duónak is ott a helye a kollektív emlékezet egyik díszes oldalpáholyában, addig Székely István rendezõ valahogy elfelejtõdött. Táblája nincsen, neve alig mond többet a hivatalból felmondott filmtörténeti adatnál. Kész szerencse, hogy a papa legalább megörökítette a gyerekeit.

*****

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)