Lemez

Khruangbin: Hasta el cielo

  • - minek -
  • 2019. szeptember 8.

Zene

Némelyik együttesnek már a nevén is fennakad, aki először találkozik zenéjükkel. Nos, a nyolc éve publikáló Khruangbin trió a „repülő” jelentésű thai szó alapján nevezte el magát, ami kifejezte vonzódásukat a klasszikus, a gyűjtők és zenei ínyencek által régóta respektált thai funk iránt. Ez egyben megszabta első albumuk, a 2015-ös The Universe Smiles Upon You irányait is, míg a tavalyi, sok tekintetben áttörést hozó Con todo el mundo már inkább a latin, no meg a közel- és közép-keleti inspirációkra koncentrált. Mindezt a feszes zenekari produkció, Mark Speer gitáros, Laura Lee basszusgitáros (korábban mindketten Bonobo koncertzenészei) és DJ Johnson dobos energikus és ötletes játéka teszi jól felismerhetően egyedivé. A most megjelent Hasta el cielo ehhez képest a tavalyi, zömmel instrumentális (csak zümmögő vokált tartalmazó) szerzemények kreatív újraértelmezését rejti, de ne gondoljanak holmi szimpla remix albumra, bár bónuszként két Scientist-féle dub átdolgozás is ott figyel. A három zenész tényleg minden számot kifordít a sarkából, új ötletekkel telítik őket és az így újjászületett, dubban fürdő zeneanyag éppen a nyár utolsó, még forró heteihez való. Főszerepet játszik a lazán lüktető basszus, amit a pilinckázó dob, a háttérben maradó gitár és némi elektronika keretez. Aki a teljes, komplex Khruangbin-hangzásra kíváncsi, az személyesen is megnézheti őket a Szigeten – ehhez sem utolsó kóstoló a Hasta el cielo füstben és párában úszó dub-iskolája.

Night Time Stories, 2019

alá

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.