Koncert

Kiszámított őrjöngés

Foo Fighters

Zene

A hírek szerint a Sziget történetének legdrágább fellépője volt a Foo Fighters, de azt biztosan nem vetheti senki a szemükre, hogy nem dolgoztak volna meg a pénzükért.

A szokásos fellépti időnek nagyjából a duplájára rúgó két és fél órában a normál setjüket nyomták le, Dave Grohl (képünkön) elszánt üvöltözéséből vagy a második számú frontemberré előlépő Taylor Hawkins fáradhatatlan dobjátékából pedig arra lehetett következtetni, hogy személyes sértésnek vennék, ha találnának akár egyetlen embert a 60 ezres tömegben, aki nem érzi magát piszok jól a koncertjükön.

Grohlék két éve éppen Concrete and Gold című albumuk (lásd: Nem mind arany, de majdnem, Magyar Narancs, 2017. szeptember 28.) megjelenése előtt jártak az Arénában, de az első kislemezként kiadott Runt és a Sunday Raint, Hawkins énekével, már akkor eljátszották. Ezek mellett most a remek női vokalistákat felvonultató The Sky is a Neighbor­hood és a Dirty Water volt az új albumról, bár a magam részéről szívesen meghallgattam volna még az őrült La Dee Dat vagy a fülbemászó refrénjével kitűnő Arrowst és a The Line-t. A produkció gerincét a két legjobb FF-lemez, a The Colour and the Shape és a Wasting Light dalai adták, de jöttek szép sorjában a kihagyhatatlan slágerek is: Learn to Fly, The Pretender, Times Like These, Best of You.

A Foo Fighters nem nagyon hisz a tetőpont fokozatos megközelítésében, az első négy-öt számmal letarolják a közönséget, és a végére is kifejezetten erős darabokat hagynak, most például a Best of You-t és az Everlongot. A két tombolós blokk között viszont a Szigeten egy kicsit jobban leült a buli, a legutóbbi budapesti fellépéshez képest több volt a felkonf, az instrumentális átvezetés, a zenésztársak hosszabb bemutatást kaptak Grohltól, aki a dobok mögé is beült, mialatt Taylor Hawkins egy Queen-feldolgozást énekelt. A show-elemek száma határozottan nőtt: Hawkins dobszerkója egy ponton az égbe emelkedett, Grohl Nirvana-pólót viselő lányát háttérénekesként mutatták be, a végén meg egy színpadra felhívott kerekesszékes srác vágta földhöz a frontember gitárját.

A két új dalon kívül csak a mostanában viszonylag ritkán játszott Hey, Johnny Park! volt olyan, amit 2017-ben nem hallottunk – utóbbi sok mindenért kárpótol, de egy 25 éve létező és 9 albumot kiadó bandától ez azért elég sovány és kiszámítható setlist, különösen, ha Grohlék teljesítményét a grunge-éra másik nagy túlélőjének, a megdöbbentően széles repertoárt mozgató Pearl Jam produkciójával hasonlítjuk össze. A változatosság hiányának másik oldala a profizmus: ebben az előadásban tényleg minden a helyén van, valószínűleg az improvizatívnak ható betéteket is ezerszer begyakorolják. Mégsem válik az egész lelketlenné, mert Dave Grohl képes élő kapcsolatot teremteni közönségével, és 50 éves dúsgazdag rocksztárként is úgy játszik, mintha az élete múlna rajta. Aki először látja a Foo Fighterst, talán azt hiszi, valami különleges, egyszeri élményben volt része, pedig náluk ez a hőfok az alapbeállítás.

Sziget, Dan Panaitescu Nagyszínpad, augusztus 13.

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?

Pusztítás földön, vízen, levegőben

A magyarországi üvegházhatású gázkibocsátás csaknem háromszorosa került a levegőbe az ukrajnai háború első másfél évében. Óriási mértékű a vízszennyeződés, állatfajok kerültek a kipusztulás szélére. Oroszország akár fél évszázadra való természeti kárt okozott 2023 közepéig-végéig.

Alkotmányos vágy

A magyar mezőgazdaság tizenkét éve felel meg az Alaptörvénybe foglalt GMO-mentességnek, takarmányozáshoz tavaly is importálni kellett genetikailag módosított szóját. A hagyományos szója vetésterülete húsz éve alig változik itthon, pedig a szakértő szerint lehetne versenyezni az ukrán gazdákkal.