könyv - Jo NesbS: Hóember

  • - kg -
  • 2011. augusztus 25.

Zene

Sorozatgyilkos szedi áldozatait Oslóban - ami ma simán beillene szalagcímnek, az a Hóember megjelenésekor (2007) nem volt több puszta regénybeharangozónál. Nem mintha Harry Holénak, a norvég krimigyáros nyomozójának bármiféle beharangozásra szüksége lett volna; mire ez a hetedik esete megjelent (nálunk 4 kötetesre rúg a nyomozó múltja), már egy nagy múltú karakter magabiztosságával lendülhetett másnaposan akcióba.
Sorozatgyilkos szedi áldozatait Oslóban - ami ma simán beillene szalagcímnek, az a Hóember megjelenésekor (2007) nem volt több puszta regénybeharangozónál. Nem mintha Harry Holénak, a norvég krimigyáros nyomozójának bármiféle beharangozásra szüksége lett volna; mire ez a hetedik esete megjelent (nálunk 4 kötetesre rúg a nyomozó múltja), már egy nagy múltú karakter magabiztosságával lendülhetett másnaposan akcióba. Nesbs csiszolt ponyvamûvészetét dicséri, hogy e nagyon is standard krimialak és a körülötte nagy pelyhekben, sûrûn hulló klisék ellenére 400 Harryvel töltött oldal meg se kottyan - bármikor jöhet az újabb adag. Ez tán azért van így, mert Nesbs mindenbõl a legjobbat adja: feszültségkeltésbõl és vásári giccsbõl, humorból és pátoszból, szoft pornóból és szoft horrorból, Hortobágy-kaliberû Norvégia-képbõl vagy a popkulturális jártasságot igazoló zenei és filmes referenciákból is.

A Hóember egy szuperül szerkesztett best of válogatás - még csak nem is az elõtte járó detektívregényeké, inkább a hollywoodi thrillereké. Nemcsak az olvasása könnyû, de a megfilmesítése is az lesz, mondhatni gyerekjáték: ha elég gyorsan lapozzuk a könyvet, mozgóképet ad ki az is. Bizonyos értelemben jó hír, hogy a Hóember élvezetét 2011-es olvasatban sem veszélyezteti semmilyen regényen túli valóság. Úgy norvég ez a krimi, amennyire Brad Pitt (egy potenciális Harry Hole) volt osztrák egy régi filmjében. Ami pedig a sorozatgyilkost illeti, szörnyû tettei egy régi, híres s nem kevésbé vérfagyasztó esetet idéznek. Ki ne emlékezne: "A Rombach street 90. sz. házának pincehelyiségében két és fél holttestet találtak, melyek közül az egyik még élt. A másik holttest hiányzó felét ugyanaznap ismeretlen tettesek kenyérbe sütve, majonézzel kibélelt dobozban feladták a pomázi express postakocsijára, Goldberger L. L. Lipót címére."

Fordította: Petrikovics Edit. Animus, 2011, 416 oldal, 3290 Ft

***

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”