Lefelé vezető spirál - Deftones: Saturday Night Wrist (lemez)

  • - greff -
  • 2006. november 23.

Zene

Micsoda hatóereje lehet egyetlen beteljesülésnek! Utóíze vissza-visszahúz még évekkel később is akár, keresztül a keserű emlékek löszfalán, át az ellenérveken.

Micsoda hatóereje lehet egyetlen beteljesülésnek! Utóíze vissza-visszahúz még évekkel később is akár, keresztül a keserű emlékek löszfalán, át az ellenérveken. A rockzenekarok jókora halmaza, megfigyeltem, kedvvel bazíroz az érzelmes hallgatóság ilyetén hajlandóságaira: a sírig lehet citerázni, ha egyszer összejött egy nagyobbacska dobás, hiszen mindig marad elégséges számú bolond, aki az egyszeri élmény mián újra és újra befizet egy kűrre.

Egy vagyok a bolondok közül. Hat évvel ezelőtt a Deftones, a kortárs amerikai rockzene esztendők óta ingathatatlanul sikeres csapata lecsapott az asztalra egy sűrű, sötéten kavargó művet, csak úgy döngött. Annak a diszkréten experimentális természetű White Ponynak szerencsére már nem sok köze volt a nu-metal mozgalomhoz, melynek a 90-es évek közepén, amikor feltűnt, még többé-kevésbé szerves részeként volt elgondolható a zenekar; bárhogyan is, valódi mestermunka volt - ma már nagy bizonyossággal kijelenthető, hogy az első és egyben utolsó ilyen a zenekar történetében. Ami előtte volt: felejthető. Ami utána: nemkülönben - s ezzel már a Saturday Night Wristről is dalolunk. Amely egy igazi remekléssel indít, a Hole In The Earthben a vaskos alapokat kivételesen szívfacsaró gitárdíszítések burkolják, s ezek a hangok tökéletesen ízesülnek a szakadékmély bánattal csordultig telített sorokhoz ("Számomra túl késő már, van egy lyuk a földön, eltűnök azon át" - borong a refrén). A rákövetkező Rapture közepén jégcsapként szúr a felismerés, hogy csupán a mesterien megkreált stúdióhangzás, a zúzásra sajátos szintetizátorzörejeket felhasaltató három darab jeles producer (Bob Ezrin, Terry Date, Shaun Lopez) furfangjai nyújtanak élvezetet, miközben a szám nem több suta csapkodásnál. Aztán csupa méltatlan pillanat, állandósuló "mintha" élmény, Chino Moreno, amint átvedlik Morrissey legmodorosabban pihegő tanítványává. Keserűségspirál. A Cherry Waves ravaszul slágeres énekdallamát, a Kimdracula gitárhangjait feszítő valódi szenvedélyt érdemes szóba hozni, ám ez a lemez összességében az elképesztő műgonddal kicicomázott totális blöff illusztratív CD-je.

Maverick/Warner, 2006

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.